فواید گیاه مریم گلی

به گزارش وبلاگ همصحبت، گیاه مریم گلی خواص و فواید های شگفت انگیز برای سلامتی و زیبایی دارد، مریم گلی خاصیت های فراوانی برای پوست و مو هم دارد.در ادامه با ما همراه باشید.

فواید گیاه مریم گلی شاید تصور کنید که مریم گلی گیاهی است که فقط در آشپزی از آن استفاده می شود، ولی جالب است بدانید که از برگ های این گیاه که سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان است به صورت چای نیز استفاده می شود. از مهم ترین خواص مریم گلی می توان به تقویت حافظه و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره نمود. در این مقاله، پس از معرفی گیاه مریم گلی، نگاه عمیق تری به فواید آن برای سلامت بدن می اندازیم و انواع مریم گلی، نحوه استفاده از آن و عوارض جانبی مصرف بیش ازحد و نادرست آن را بیان می کنیم.

مریم گلی چیست؟مریم گلی گیاهی از خانواده نعناعیان است. این گیاه چندساله اثرات شگفت انگیزی بر سلامتی انسان دارد. نام علمی مریم گلی Salvia officinalis است. مریم گلی ارتباط نزدیکی با رزماری دارد و معمولا این دو گیاه گیاهان خواهر درنظر گرفته می شوند. درواقع بسیاری از مزیت های سلامتی و خواص مریم گلی به علت وجود رزمارینیک اسید موجود در آن است. رزمارینیک اسید، ترکیبی آلی در رزماری است که آن را به گیاهی قدرتمند و مفید تبدیل می نماید. البته مریم گلی تفاوت هایی با رزماری دارد و درواقع بوته ای همیشهسبز با ساقه های چوبی و گل های آبی یا بنفش است که در منطقه مدیترانه یافت می شود.

اسناد زیادی برای استفاده های قدیمی و سنتی از مریم گلی در پزشکی وجود دارد که قدمت آنها به هزاران سال پیش برمی شود. مریم گلی در ابتدا برای درمان مارگزیدگی، حفاظت در برابر شَر، افزایش قدرت باروری زنان و موارد دیگری استفاده می شد که امروزه دیگر کاربردی ندارند یا اهمیت خود را از دست داده اند.

در پژوهش های نو تعیین شده است که مریم گلی تأثیرات مهمی بر بدن انسان می گذارد و به همین علت است که امروزه این گیاه به طور گسترده ای به سراسر دنیا صادر می شود و راه خود را به دستورهای آشپزی کشورهای مختلفی از ایالات متحده تا کشورهای خاورمیانه باز نموده است. معمولا این گیاه به علت مزه تندوتیز خود به غذاهای لذیذ افزوده می شود و از مواد تشکیل دهنده مهم در بسیاری از غذاها و فرایندهای تولید و آماده سازی گوشت به شمار می رود.

آماده اید با چند خاصیت تاثیر گذار و دارویی مریم گلی آشنا شوید؟ پس با ما همراه باشید.

بهبود و افزایش توانایی های فکری و شناختیپژوهش ها نشان داده است که حتی اندازه اندکی مریم گلی (چه استنشاق شود و چه به صورت خوراکی مصرف شود) موجب افزایش توانایی یادآوری و تقویت حافظه می شود. تأثیر مصرف این گیاه بر فعالیت مغز شامل افزایش تمرکز و توجه به موضوعی خاص است. این ویژگی موجب می شود که مریم گلی برای دانش آموزان و دانشجویان یا افرادی مناسب باشد که مشاغلی چالش برانگیز دارند و باید توانایی فکری و فکری بالایی داشته باشند. در واقع افزودن اندازه کمی از این گیاه به رژیم غذایی یاری زیادی به توانایی مغز می نماید.

درمان التهابجویدن برگ های مریم گلی درمان خوشایند و لذت بخشی نیست، ولی این کار مؤثرترین راه برای اثرگذاری ترکیبات آلی این گیاه در بدن شما است. مصرف تنتور (در اصطلاح پزشکی مایعی است که از تأثیر الکل یا اتر بر جوهرهای مواد گیاهی، حیوانی یا معدنی به دست آید) مریم گلی و خیسانده برگ های آن نیز روش خوبی است. ولی اگر دچار مسائل التهابی به ویژه در مجاری تنفسی یا گواشی خود هستید، می توانید با استفاده از چای و دم نموده مریم گلی آن التهاب را ازبین ببرید. ویژگی های ضدالتهابی مریم گلی برای مسائل سلامتی مانند آرتروز و نقرس و بعلاوه التهاب کلی سیستم قلبی عروقی (که می تواند منجربه بیماری قلبی و فشارخون بالا شود) نیز مفید است. فلاونوئیدها و ترکیبات فِنُلی موجود در مریم گلی، این اثرات مفید را ایجاد می نمایند.

ویژگی های آنتی اکسیدانی مریم گلیبیماری های مزمن و بیماری های دژنراتیو (بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون که در نتیجه تخریب تدریجی سلول های عصبی در دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می شوند) از ناتوان نماینده ترین و خطرناک ترین مسائل سلامتی در زندگی هر فرد هستند. بسیاری از این بیماری ها به وسیله رادیکال های آزاد ایجاد می شوند. رادیکال های آزاد محصولات جانبی و خطرناک سوخت وساز سلولی هستند که به سلول های سالم حمله می نمایند و موجب خزان یاخته ای یا جهش ژنتیکی می شوند. ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در مریم گلی مانند رزمارینیک اسید، لوتئولین (luteolin) و آپی ژنین (آپی ژنین) رادیکال های آزاد را خنثی می نمایند و مانع از ایجاد استرس اکسیداتیو در قلب، سیستم های بدن، پوست، مفاصل، عضلات و حتی مغز می شوند.

جلوگیری از بیماری آلزایمرهمان طور که در بالا گفتیم مریم گلی عملنمودهای مغزی را تحریک می نماید و قدرت حافظه و تمرکز را افزایش می دهد. مریم گلی به برطرف کردن اختلالات شناختی مانند آلزایمر و زوال عقل نیز یاری می نماید. البته پژوهش های مربوط به این کاربردهای مریم گلی هنوز در مراحل اولیه واقع شده است، ولی برداشتن گام های جدی برای جایگزین کردن داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی بسیار هیجان انگیز است. تحریک مسیرهای عصبی به وسیله عصاره و عطر گیاهی مریم گلی می تواند در سنین پیری نیز فکر شما را تازه و جوان نگاه دارد.

تقویت سیستم ایمنی بدنمریم گلی از خواص ضدمیکروبی نیز برخوردار است. درست است که معمولا در مقادیر اندکی از مریم گلی استفاده می شود، ولی می توانید از این گیاه به صورت موضعی (مرهم یا تنتور) نیز بهره ببرید و با استفاده از آن از ورود عفونت های باکتریایی و ویروسی که ازطریق پوست به بدن حمله می نمایند، جلوگیری کنید. بسیاری از ما تصور می کنیم که بیماری ها ازطریق بینی یا دهان وارد بدن می شوند، ولی پوست نیز گاهی به صورت دروازه ای برای ورود عوامل خارجی عمل می نماید. استفاده از کرم های موضعی یا شوینده های ضدباکتری حاوی مریم گلی خط دفاعی مضاعفی در برابر این شکل از بروز بیماری ایجاد می نماید.

بهبود سلامت استخوان هایکی از مهم ترین خواص مریم گلی که نادیده گرفته شده است، اندازه بسیار بالای ویتامین K در آن است. ویتامین K از ویتامین های ضروری برای بدن است که در غذاهای فراوانی یافت نمی شود. ویتامین K از عناصر حیاتی برای افزایش تراکم استخوان ها و تضمین استحکام استخوان ها با افزایش سن است. اگر دچار نشانه های اولیه پوکی استخوان شده اید یا در طول زندگی خود موادغذایی مغذی کافی مصرف ننموده یا کم تحرک بوده اید، سلامت استخوان های شما پایین خواهد بود. اضافه کردن برگ های مریم گلی به رژیم غذایی می تواند سطح ویتامین K مصرفی شما را به اندازه چشمگیری افزایش دهد، زیرا هر وعده 27٪ از اندازه مصرف توصیه شده روزانه شما را تأمین می نماید.

کنترل دیابتشاید درمورد اثربخشی مریم گلی در برخی از مسائل پزشکی شرح داده شده در بالا تردید وجود داشته باشد، ولی درمورد اثربخشی مریم گلی بر بیماری دیابت، توافق گسترده ای وجود دارد. این گیاه عصاره ها و مواد شیمیایی خاصی دارد که اثر داروهایی را تقلید می نمایند که به طور معمول برای کنترل دیابت تجویز می شوند. به نظر می رسد، مریم گلی آزادسازی گلوکز ذخیره شده در کبد را منظم و از نوسانات شدید قند خون جلوگیری می نماید. به همین علت به جلوگیری از بروز دیابت نوع 2 یاری می نماید یا دست کم، اگر فرد قبلا دچار این بیماری شده باشد، آن را کنترل می نماید.

یاری به گوارش و هضم غذارزمارینیک اسید موجود در مریم گلی به صورت عاملی ضدالتهابی برای معده عمل می نماید. مریم گلی از اسپاسم های معده جلوگیری می نماید و بروز اسهال و ورم معده را در بیماران دچار شرایط ناراحت نماینده و مشکل ساز، به طور چشمگیری کاهش می دهد. اضافه کردن مریم گلی به وعده های غذایی تان کل فرایند گوارشی شما را به حالت طبیعی برمی گرداند و التهاب در سراسر روده را کاهش می دهد.

جلوگیری از موکوزیت دهانی (Oral Mucositis)یکی از رایج ترین عوارض شیمی درمانی و پرتودرمانی در درمان سرطان، موکوزیت دهانی است. موکوزیت دهانی زمانی رخ می دهد که زخم های دهانی دردناکی در مخاط دهان ایجاد می شود.

مطالعه ای راهنما (pilot study، مطالعه ای که در آن، روش ها و فرایندهایی را که قابلیت اجرا در مطالعه ای بزرگ تر و در سطحی وسیع تر دارند، به صورت محدود آنالیز می شود) که در سال 2016 در مجله درمان های تکمیلی در پزشکی (Complementary Therapies in Medicine) منتشر شده، نشان می دهد که شست وشوی دهان با مریم گلی برای کاهش موکوزیت دهانی در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند، مفید است. در این مطالعه از افرادی که تحت شیمی درمانی قرار داشتند، خواسته شد که علاوه بر مراقبت های معمول دهان و دندان، دهان خود را با چای مریم گلی، آویشن و نعناع بشویند و از گروه دیگری از این بیماران نیز خواسته شد که فقط مراقبت های معمول بهداشت دهان و دندان را انجام دهند. سپس شرایط این افراد در روزهای 5 و 14 آنالیز شد.

بروز موکوزیت دهانی در گروهی که دهان خود را با این محلول شست وشو داده بودند، در مقایسه با افرادی که از این محلول استفاده ننموده بودند، پایین تر بود.

بیشتر افرادی که در کنار مراقبت های معمول بهداشت دهان و دندان از این محلول گیاهی استفاده نموده بودند، در روز پنجم دچار موکوزیت دهانی نشدند.

گیاه مریم گلی خواص و فواید های شگفت انگیز برای سلامتی و زیبایی دارد، مریم گلی خاصیت های فراوانی برای پوست و مو هم دارد.

برای درمان گلو دردمحلول مریم گلی در درمان گلو التهاب و لوزه و گلو زخم موثر است. برای این هدف, شما می توانید کمی از برگه ای مریم گلی خشک را در حدود 1 میلی لیتر آب بریزید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. معجون را صاف کنید و آن را با کمی عسل شیرین کنید. استفاده از آن دو بار در روز باعث آرامش خواهد شد.

برای درمان آسماثر ضد تشنجی مریم گلی باعث کاهش تنش در عضلات می شود و می تواند برای جلوگیری از حملات آسم مورد استفاده قرار گیرد. این بیماری در برطرف گرفتگی مخاط در مجاری هوایی و جلوگیری از عفونت های ثانویه موثر است.

برای درمان سرفهچای مریم گلی به عنوان یک راه چاره برای سرفه کار می نماید، زیرا دارای خاصیت خلط آوری و ضد التهابی است. خلط آور دارویی است که ترشح خلط را به وسیله راه هوایی تنفس می نماید. برای از بین بردن سرفه, گلودرد, و یا شرایط مشابه با استفاده از چای مریم گلی, آن را به طور مرتب مصرف کنید تا این که شرایط تسکین پیدا کند.

ضد پیریآنتی اکسیدان ها نشانه های سالخوردگی مثل چین و چروک، خطوط ظریف و خال های پیری را معکوس می نمایند. این آنتی اکسیدان ها از رادیکال های آزادی محافظت می نمایند که به سلول های پوست آسیب می رسانند و باعث پیری زودرس پوست می شوند. این گیاه غنی از کلسیم و ویتامین A است که از پوست شما در برابر هجوم رادیکال های آزاد محافظت می نماید و به بازسازی روزانه سلولی یاری می نماید و باعث به حداقل رساندن و به تاخیر افتادن ظهور چین صورت می شود.

برای درمان مسائل پوستیخاصیت ضد باکتری این گیاه شگفت انگیز، از وقوع عفونت های پوستی جلوگیری می نماید. هم چنین دارای خواص ضد عفونی نماینده و ضد التهابی است که به درمان آکنه و نیز تسکین علایم اگزما و پسوریازیس یاری می نماید.

برای درمان ریزش مواز زمان باستان برای مبارزه با ریزش مو و طاسی استفاده می شد. مریم گلی حاوی بتا - سیتواسترول است که یک ترکیب آلفا-5 است که در درمان طاسی سر مرد موثر بوده است. توصیه می شود که 3 تا 4 قطره روغنش را با مقادیر برابری از روغن رزماری و نعناع ترکیب کنید و با 1 قاشق سوپ خوری روغن زیتون رقیق کنید. پوست سر خود را دو بار در روز با آن ماساژ دهید.

برای تقویت رشد موترکیبی از مریم گلی و رزماری بسیار عالی است و می تواند موی شما را ضخیم تر، محکم تر و قدرتمندتر کند. مریم گلی به ویژه در تقویت رشد موی نو موثر است چون گردش پوست سر را بهبود می بخشد و مواد مغذی بیشتری را برای کیسه های ترشحی مو تامین می نماید. یک محلول شستشو از مریم گلی و رزماری را می توان با جوشاندن این دو گیاه در آب آماده کرد. این عصاره گیاهی می تواند کیفیت موهای شما را بهبود ببخشد و باعث احیای موهای خشک و نازک شود. می تواند هر روز یا یک یا دو بار در هفته برای حفظ درخشش مو و ضخامت به کار رود. به علت خاصیت سفت نمایندگی اش، شوره سر را کاهش می دهد و از انسداد کیسه های ترشحی مو جلوگیری می نماید.

پی نوشت:

1.www.chetor.com

2.www.saednews.com

3.www.namnak.com

منبع: راسخون

به "فواید گیاه مریم گلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید گیاه مریم گلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید