سروتونین چگونه خلق و خو را تحت تأثیر قرار می دهد

به گزارش وبلاگ همصحبت، دفعات زیادی در طول روز وجود دارند که می گوییم نه حالم خوب نیست! ولی، آیا می دانید این حالات چگونه در بدن ایجاد می شوند؟ ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید سروتونین یا هورمون شادی چگونه خلق و خوی شما را تحت تأثیر قرار

سروتونین چگونه خلق و خو را تحت تأثیر قرار می دهد

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

دفعات زیادی در طول روز وجود دارند که می گوییم نه حالم خوب نیست! ولی، آیا می دانید این حالات چگونه در بدن ایجاد می شوند؟ ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید سروتونین یا هورمون شادی چگونه خلق و خوی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و کنترل می نماید.

مغز انسان اندام بسیار پیچیده ای است و در انجام چند وظیفگی مهارت زیادی دارد. شما ممکن است همزمان به چت کردن با دوستان خود بپردازید، غذا بخورید، به آهنگ مورد علاقه خود گوش دهید و غیره و همزمان قادر هستید این مقاله را هم بخوانید. آیا می توانید اندازه هماهنگی لازم برای انجام همزمان همه این کارها را تصور کنید؟

انتقال دهنده های عصبی نیروی کاری و زبان مغز هستند - آن ها سیگنال ها را از محیط به سلو ل های مغزی یا نورون ها و برعکس راهنمایی می نمایند. انتقال دهنده های عصبی مختلفی تا کنون شناسایی شده اند که یکی از آن ها هورمون شادی یا همان سروتونین است.

ماهیت شیمیایی و سنتز سروتونین

از لحاظ شیمیایی سروتونین یک آمین است که از اسید آمینه تریپتوفان مشتق می گردد. نام شیمیایی سروتونین 5-هیدروکسی تریپتامین است. بیشتر سروتونین موجود در بدن به وسیله سلول های انتروکرومافین در دستگاه گوارش فراوری می گردد. در این باره، سروتونین سطح اشتها را تحت تأثیر قرار می دهد. سروتونین در ارتباط نزدیک با انتقال دهنده عصبی دیگری به نام دوپامین کار می نماید; دوپامین اشتها را افزایش می دهد درحالیکه سروتونین اشتها را کاهش می دهد.

عواطف انسان

قسمتی از سروتونین هم از سلول های مغزی که نورون های سروتونرژیک نامیده می شوند فراوری می گردد و این قسمت از سروتونین است که با خلق و خو، عواطف، حالت ذهنی و احساس تندرستی شما مرتبط است. همانطور که در بالا اشاره شد، سروتونین سطح اشتها را تحت تأثیر قرار می دهد ولی، خلق و خو را هم تحت تأثیر قرار می دهد! این دو چه ارتباطی به همدیگر دارند؟

احتمالا همگی نظریه بقاء داروین را شنیده ایم. دو جنبه برای بقاء یک ارگانیسم وجود دارد - توانایی برای به دست آوردن غذا و توانایی برای رقابت با دیگران برای غذا و بقاء. در اشکال ساده زندگی مانند ماهی و کرم ها، سروتونین به ارگانیسم یاری می نماید تا از محیط اطراف غذا به دست آورد. ولی، دسترس پذیری غذا برای بقاء کافی نیست; و از این بابت توانایی برای رقابت با دیگران برای غذا مهم خواهد بود. هر چه ارگانیسم قوی تر باشد شانس آن برای به دست آوردن غذا در حضور رقبا بیشتر خواهد بود که آن را غالب می نماید. در این باره، سروتونین با احساس موقعیت اجتماعی مرتبط است و موقعیت اجتماعی مطمئناً خلق و خو را تحت تأثیر قرار می دهد!

به عبارت ساده تر ، افراد با رتبه اجتماعی بالاتر قدرت و اختیا بیشتری دارند و مطمئن تر خواهند بود. آن ها توانایی از بین بردن مسائلی که با آن ها روبرو می شوند را دارند چون، در موقعیتی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. از اینرو، آن ها انسان های شاد تری هستند و از زندگی خود بیشتر رضایت دارند.

از طرف دیگر، زیردستان رتبه پایینی اجتماع دارند. بنابراین، مسائل زندگی می توانند باعث ترس آن ها شوند. آن ها احساس بی یاریی می نمایند و از اینرو، مجبور به روبروه با مشکل می شوند و نمی توانند از آن فرار نمایند. مطمئناً چنین افرادی کمتری از زندگی رضایت دارند و کمتر راضی هستند.

همانطور که قبلاً گفته شد تریپتوفان پیش ساز سروتونین در بدن است. اگر مواد غذایی با تریپتوفان بالا مصرف کنیم، سطح سروتونین بدن می تواند افزایش پیدا کند. چنین مواد غذایی عبارتند از موز، گردو، آلو، انبه، تخم مرغ، بلغور جو دو سر، پنیر دلمه شده، شیر، گوشت مرغ و حتی شکلات. این نشان می دهد که چرا بعد خوردن شکلات احساس شادی می کنیم. این به نکته دیگری هم اشاره می نماید; هنگامی که از رژیم غذایی درستی استفاده نکنیم، طی چند هفته احساس افسردگی می کنیم; این اتفاق می افتد چون، سطح سروتونین بدن از حد طبیعی کاهش پیدا می نماید.

منبع: راسخون

به "سروتونین چگونه خلق و خو را تحت تأثیر قرار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سروتونین چگونه خلق و خو را تحت تأثیر قرار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید