تدوین استراتژی صنعتی منجر به بهینه شدن سرمایه گذاری ها می گردد

به گزارش وبلاگ همصحبت، یکی از مسائل اساسی در حوزه فراوری عدم تدوین استراتژی توسعه صنعتی است. این گفته غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در صحن علنی مجلس است که برای اولین بار در حضور اعضای هیات رئیسه مجلس یازدهم عنوان نمود و از آمادگی اتاق های سه گانه بازرگانی، اصناف و تعاون برای تدوین استراتژی مذکور اطلاع داد.

تدوین استراتژی صنعتی منجر به بهینه شدن سرمایه گذاری ها می گردد

استراتژی توسعه صنعتی به مجموعه ای از جهت گیری های بلندمدت دولت اطلاق می گردد که در بعد خارجی چارچوب و نحوه ارتباط بخش صنعت کشور با اقتصاد جهانی را تعریف می نماید و در بُعد داخلی به طور غیرمستقیم بر تخصیص منابع بین صنایع و یا گروه های صاحب نفوذ جامعه اثر می گذارد؛ ازاین رو با در نظر دریافت مفهوم توسعه صنعتی به عنوان یک جهت و یا یک مرحله از گذار توسعه مالی، می توان استراتژی صنعتی را به نقشه راهی تشبیه کرد که سیاست صنعتی در لایه ای پایین تر از آن، ابزارها، بودجه، ملزومات و تاکتیک های اجرایی طی جهت را مشخص می نماید.

در همین ارتباط، محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران بر این باور است که تدوین یک استراتژی صنعتی مناسب با ظرفیت های مالی کشور، منجر به بهینه شدن فعالیت ها و سرمایه گذاری های صنعتی خواهد شد.

او در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: به رغم تدوین برنامه های مختلف توسعه ای در طول سال های گذشته، استراتژی های توسعه صنعتی یا اجرا نشده اند یا متناسب با نیازهای واقعی کشور نیستند. تدوین برنامه ای جدید در این حوزه، نیازمند آن است که اول مشخص کنیم در کدام حوزه ها دارای مزیت هستیم تا بر اساس آن بتوانیم حرکت کنیم.

انصاری در شرح اهمیت استراتژی توسعه صنعتی تأکید می نماید که در غیاب این استراتژی، شاهد اخذ تصمیماتی با تأثیرات کوتاه مدت و سلیقه ای خواهیم بود. در حالی که اساس یک استراتژی توسعه صنعتی این است که مجموعه روندهای مالی در ارتباط با یکدیگر در نظر گرفته شوند. او در همین زمینه بر این باور است که در حال حاضر تصمیمات بدون هیچ گونه پشتوانه استراتژی توسعه ای گرفته می گردد که بهره وری را کاهش می دهد.

نایب رئیس اتاق ایران در شرح مهم ترین اهداف و سیاست هایی که باید در تدوین هرگونه استراتژی توسعه صنعتی موردتوجه قرار گیرد، تصریح می نماید: قبل از تدوین هر برنامه ای باید به این موضوع توجه داشته باشیم که صرف تدوین یک برنامه، کافی نیست و با این پیش فرض باید اقدام به تدوین برنامه هایی کنیم که قابلیت اجرایی داشته باشند. برای نمونه به رغم تأکیدات فراوان طی سال های گذشته از سوی سیاست گذاران مبنی بر بهبود توسعه صادرات، کمتر کسی به این نکته توجه می نماید که تحقق این امر با رشد و توسعه صنعتی ملازم و همراه است. اگر فهم دقیقی ازاین گونه ارتباط های تنگاتنگ داشته باشیم، طبعا جهت گیری و تصمیم گیری ما هم به نحو دیگری خواهد بود. حتی سال جاری هم که سال جهش فراوری نام گذاری شده است، عملکرد نشان می دهد که ما به هیچ عنوان با مکانیسم توسعه صادرات آشنا نیستیم.

انصاری، توسعه صادرات به خصوص با کشورهای همسایه، بهبود روابط بین الملل، توزیع صنعت در مناطق مختلف و وحدت رویه را به عنوان مهم ترین اهداف و راه های دستیابی به استراتژی توسعه صنعتی نام می برد و تأکید کرد که مانند هر تصمیم دیگری، این برنامه باید با مشارکت بخش خصوصی و دولتی به صورت مشترک تدوین گردد و از ظرفیت های بخش خصوصی که با واقعیت های مالی و راه های دستیابی به بهره وری آشناست، به نحو مطلوب استفاده گردد. از طرفی، نقش دولت در این فرایند باید متولی مدیریت جریان ها و بسترسازی توسعه صنعتی باشد.

نایب رئیس اتاق ایران می گوید: در بسیاری از برنامه ها شاهدیم که به رغم صرف هزینه و زمان زیاد از سوی دولت برای تدوین برنامه های مختلف، چون این برنامه ها از سوی کارشناسانی نوشته می گردد که درک صحیحی از میدان و فضاهای مالی ندارند، به همین دلیل وقتی وارد اجرا می شویم، آن موقع مسائل خود را نشان می دهند.

اولویت های مجلس یازدهم

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه صحبت های خود، با اشاره به روی کار آمدن مجلس یازدهم، تدوین استراتژی صنعتی را به عنوان یکی از مهم ترین اهداف و اولویت های این مجلس نام می برد.

او همچنین تأکید می نماید که مؤثر کردن قوانین گذشته حذف قوانین زائد و متضاد و قانون گذاری در حوزه صادرات با توجه به پتانسیل های کشور، باید از دیگر اولویت های مجلس یازدهم باشد. انصاری در همین زمینه تأکید دارد که یکی از مهم ترین عملکردهای مجلس، نظارت بر عملکرد توسعه صادرات در سطوح کلان است.

محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران در تببین اولویت های مجلس یازدهم به صورت جزئی، از لایحه مشارکت عمومی - خصوصی نام می برد که به گفته او، لازم است هرچه سریع تر در مجلس جدید مشخص تکلیف گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تدوین استراتژی صنعتی منجر به بهینه شدن سرمایه گذاری ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین استراتژی صنعتی منجر به بهینه شدن سرمایه گذاری ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید