تصمیمات دولت در آخرین جلسه سال 1399 چه بود؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، تهران (پانا) - هیئت دولت در آخرین جلسه خود در سال 1399، درباره هشت موضوع مربوط به مسائل مختلف اجرایی دستگاه ها و سازمان ها و وزارت خانه ها تصمیم گیری کرد.

تصمیمات دولت در آخرین جلسه سال 1399 چه بود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات دولت، در جلسه امروز هیئت وزیران که به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، وزارت راه و شهرسازی (شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور) مجاز شد به منظور احداث آبگذرهای آزادراه میانگذر دریاچه ارومیه، به نسبت کل سهم صد درصد منابع اقتصادی از محل منابع عمومی و سایر منابع قانون بودجه سنواتی طرح با عنوان مشارکت در احداث آزادراه تبریز - ارومیه تا سقف سه هزار و 500 میلیارد ریال نسبت به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار اقدام کند.

اصلاح برنامه زمانی اعمال حداقل حدود مجاز آلایندگی تولید موتورسیکلت

دولت با توجه به اتمام مهلت زمانی شماره گذاری موتورسیکلت های بنزینی با استاندارد آلایندگی یورو 4 در خاتمه سال جاری و نیز عدم امکان اعمال استاندارد یورو 5 از ابتدای سال آینده در این صنعت، نسبت به اصلاح تصویب نامه مربوط به برنامه زمانی اعمال حداقل حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت و تمدید مهلت زمانی دوساله اجرای استاندارد یورو 4 اقدام کرد.

بر این اساس، برنامه زمانی اعمال حداقل حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت، اصلاح و زمان دستیابی به استاندارد یورو 5 از ابتدای سال 1400 به ابتدای سال 1401 موکول شد.

همچنین برای موتورسیکلت هایی که با اعلام سازمان حفاظت محیط زیست از قطعات سامانه پاشش بنزین (انژکتور)، سامانه واپایش الکترونیکی موتور (ECU) و واکنش ساز (کاتالیست) تولید داخل استفاده می کنند، موعد مذکور از ابتدای سال 1403 معین شد.

اصلاح مصوبات مربوط به واگذاری سهام برای متناسب سازی دریافتی های بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصویب نامه های مربوط به واگذاری سهام برای متناسب سازی دریافتی های بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را اصلاح کرد.

براساس این اصلاحیه، سهام دولت و متعلق به دولت پس از کسر سهام ترجیحی، از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه توسط سازمان خصوصی سازی بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی به ارزش تقریبی 438 هزار میلیارد ریال واگذار می شود.

تهاتر مطالبات و بدهی های سه شرکت خصوصی با دولت

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند (پ) ماده (2) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور، با تهاتر مطالبات شرکت های تدبیر سازان سرآمد، مولد برق نیروگاهی سامان سمنان و تعمیرات انتقال برق بوتیا نیرو استان کرمان از شرکت های دولتی مدیریت شبکه برق ایران و سهامی برق منطقه ای کرمان با بدهی همان شرکت ها به سازمان امور اقتصادیاتی کشور موافقت کرد.

همچنین به موجب این تصمیم، شرکت های دولتی مدیریت شبکه برق ایران و سهامی برق منطقه ای کرمان تا سقف تهاتر انجام شده، حسب مورد جایگزین اشخاص بدهکار می شوند و مکلفند نسبت به پرداخت مبلغ مورد نظر به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه داری کل کشور اقدام کنند.

به همین دلیل، سازمان امور اقتصادیاتی کشور نیز مکلف شد ارقام مندرج در این تصویب نامه را به عنوان وصول بدهی، تلقی و در حساب اشخاص بدهکار منظور نموده و ظرف یک روز کاری پس از ابلاغ این تصویب نامه نسبت به توقف عملیات اجرایی و رفع ممنوع الخروجی اشخاص مذکور بابت بدهی تا سقف مبلغ تهاتر شده اقدام کند.

موافقت دولت با خرید خودروی مورد نیاز استانداری اردبیل

هیئت وزیران با توجه به نیاز استانداری اردبیل به تقویت ناوگان خودرویی فرمانداری های استان در راستای انجام مأموریت های محوله و نظارت مستمر بر امور سیاسی، امنیتی، اجتماعی، عمرانی، مدیریت بحران و کنترل و فرماندهی مراحل امدادرسانی، با پیشنهاد وزارت کشور درخصوص خرید تعداد شش خودروی داخلی از محل اعتبارات مصوب استانی برای استانداری فوق موافقت کرد.

تنقیح مصوبات مربوط به حمل و نقل ریلی

هیئت وزیران با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور مبنی بر تنقیح مصوبات مربوط به حمل و نقل ریلی (راه آهن) موافقت کرد.

مصوبه تنقیحی در موضوع حمل و نقل ریلی (راه آهن) با همکاری وزارت راه و شهرسازی (شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران) تهیه و تدوین شده و در آن، تمامی مصوبات هیئت وزیران و کمیسیون های موضوع اصل (138) قانون اساسی و کنندگان ویژه رئیس جمهور موضوع اصل (127) قانون اساسی در موضوع حمل و نقل ریلی از ابتدای دوران مقرره گذاری در کشور تا به امروز شناسایی و در چهار فهرست معتبر، منسوخ ضمنی و منتفی با اجرا، منسوخ صریح و ابطال شده و غیرمعتبر با انقضای زمان دسته بندی شده است.

مجوز به بانک مرکزی برای دسترسی به اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعاتی مؤدیان اقتصادیاتی

هیئت وزیران به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی استقرار سامانه های سنجش اعتبار و شناسایی روابط اشخاص (ذی نفع واحد) اجازه داد به موجب قانون اقتصادیات های مستقیم، از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان اقتصادیاتی با رعایت طبقه بندی مربوط استفاده کند.

افزایش سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی

هیئت وزیران به پیشنهاد مجمع عمومی بانک مرکزی و به استناد قانون پولی و بانکی کشور با افزایش سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی موافقت کرد.

بر این اساس، سرمایه بانک مرکزی به مبلغ 63 هزار و 395 میلیارد ریال رسید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تصمیمات دولت در آخرین جلسه سال 1399 چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیمات دولت در آخرین جلسه سال 1399 چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید