اما و اگرهای مصرف نوشابه لبنی

به گزارش وبلاگ همصحبت، جام جم/ چندی پیش یکی از کاربران در فضای مجازی در مورد نوشابه های لبنی پرسشی به این شرح مطرح نمود: با توجه به این که گفته می شود نوشابه لبنی نوعی نوشیدنی بر پایه شیر است، آیا مزایای آن همچون دوغ و کفیر است و می توان آن را جایگزین فرآورده های لبنی کرد؟برای آگاهی از پاسخ این پرسش باید بدانیم نوشابه های لبنی در صنعت نوشابه سازی ایران محصولی جدید محسوب می شوند، اما در کشورهای اروپایی 50 سالی می شود که سابقه تولید و مصرف دارد.

اما و اگرهای مصرف نوشابه لبنی

هدف از تولید نوشابه های لبنی حذف یک سری از خصوصیات منفی نوشابه های گازدار متداول بوده است. نوشابه های لبنی دو نوع است؛ انواعی که مستقیم از خود شیر تهیه می شود، مانند دوغ و کفیر. اما دسته دیگر فقط پایه لبنی داشته و از آب پنیر که فرآورده جانبی کارخانه پنیرهای UF یا فراپالایش است، تهیه می شود. آب پنیر فرآورده ای بسیار سودمند و مغذی و یک محلول سبز-آبی حاصل از تولید پنیر و سرشار از املاح معدنی کلسیم، فسفر و ویتامین ها و برخی از پروتئین های محلول شیر است که پایه نوشابه های لبنی را شامل می شود.

آب پنیر چون حاوی میزان زیاد قند شیر یعنی لاکتوز است، سبب شیرین شدن این نوشیدنی شده و به همین سبب استفاده از شکر (ساکاروز) به نصف تقلیل می یابد. از سوی دیگر در این نوشیدنی، اسید لاکتیک که حاصل تخمیر شیر و سبب ترشی و تندی ماست و دوغ می شود، جایگزین اسید فسفریک و اسید سیتریک نوشابه های مشکی و نارنجی می شود و چون اسیدلاکتیک نوعی اسید طبیعی ضعیف است، از نظر برداشته شدن کلسیم از استخوان ها و بروز پوکی استخوان کم خطرتر است.

گرچه نوشابه های لبنی در مقایسه با نوشابه های متداول میزان شکر و خاصیت اسیدی کمتری دارد، اما بازهم کالری زایی داشته و چاق کننده است. این نوع نوشابه ها گازدار می شود و در انواع رنگی آن نیز احتمال استفاده از رنگ های مصنوعی مجاز خوراکی وجود دارد.

نوشابه لبنی را جایگزین نکنید

برخی افراد بر این باورند که چون این محصول پایه لبنی دارد، می توان آن را جایگزین شیر و فرآورده های لبنی برای مصرف بچه ها کرد.اما باید بدانید محتویات نوشابه های لبنی با دوغ و کفیر و ماست متفاوت است. آب پنیری که پایه این نوشیدنی را تشکیل می دهد حاوی پروتئین های مفید و چربی شیر نیست، بلکه این محلول بیشتر حاوی ریزمغذی ها نظیر مواد معدنی و ویتامین هاست تا درشت مغذی ها، بنابر این تنها می تواند بخشی از نیازهای تغذیه ای ما را تامین کند.

از آنجا که تا به حال درخصوص اثرات تغذیه ای این نوع نوشیدنی مطالعات وسیعی انجام نشده، به هیچ عنوان نمی توان این نوشیدنی را جایگزین دوغ و کفیر و شیر و ماست و سایر فرآورده های لبنی کرد. نوشابه های لبنی برای افرادی که اعتیاد به مصرف نوشابه های گازدار رایج دارند، می تواند گزینه مناسبی باشد ولی باید از مصرف بی رویه آن پرهیز کرد.

منبع: همگردی

به "اما و اگرهای مصرف نوشابه لبنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای مصرف نوشابه لبنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید