آشنایی با پل هارتلند

به گزارش وبلاگ همصحبت، پل هارتلند طولانی ترین و بزرگترین پل سرپوشیده دنیا، در کشور کانادا واقع شده است. این پل در سال 1898 در یکی از شهر های کوچک کانادا و در نزدیکی مرز آمریکا، به نام نیوبر انزویک ساخته شده است. ساخت پل هارتلند با دشواری های زیادی همراه بوده است. امروزه پل هارتلند یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی کانادا محسوب می گردد.

آشنایی با پل هارتلند امروزه با وجود طرح های تازه، ایده های نو و امکانات پیشرفته ، طراحی و ساخت انواع مختلف پل امکان پذیر است. در بیشتر موارد، یک پل برای برقراری ارتباط بین دو نقطه دور از دسترس یا برای دسترسی راحت تر ساخته می گردد. امروزه پل ها تنها به علت ایجاد راه تازه و دسترسی راحت تر ساخته نمی شوند، بلکه جنبه های زیباشناسی نیز در طراحی آن ها مورد توجه قرار می گیرد. پل در بیشتر کشورها به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شناخته می گردد. عمده معروفیت پل های جهان به علت ساختار خاص، ارتفاع، طول زیاد و یا پیچیدگی ساخت آن هاست. در این میان ساختار یک پل قدیمی، به علت کمبود امکانات و تجهیزات در زمان قدیم بیشتر می تواند موجب شگفتی بینندگان گردد. یکی از پل های شگفت انگیز ساخت بشر، بزرگترین پل سرپوشیده جهان است.

بزرگترین پل سرپوشیده جهان در کشور کانادا واقع شده است. این پل با نام هارتلند شناخته می گردد و در یکی از شهرهای کوچک کانادا و در نزدیکی مرز آمریکا، به نام نیوبر انزویک واقع شده است. جالب است بدانید که این پل طولانی بیش از 115 سال قدمت دارد. ساختار خاص، طولانی بودن و قدمت بالای آن موجب شگفتی همه شده است.

دشواری های ساخت پل هارتلندطرح های اولیه این پل در سال های 1898 ارائه شده است، اما مهندسان معماری برای احداث آن با مسائل بسیاری رو به رو شدند. علت عمده مسائل، وجود آب و هوای بد منطقه بود. به علت وجود آب و هوای بد، دولت آن موقع به موفقیت ساخت پل هارتلند امید چندانی نداشت. بنابراین ساخت پل با عدم همکاری و حمایت دولت و با حمایت مردم منطقه و بخش سرمایه داری شروع و طی 4 سال ساخته شد. البته این پل معروف بار ها در طول حیات خود دستخوش حوادث و اتفاقات ناراحت نماینده ای بسیاری شده است. آتش سوزی و فرو ریختن قسمت هایی از آن به علت یخ زدن رودخانه، حوادثی بوده است که بزرگترین پل سرپوشیده جهان پشت سر گذاشته است. اما این پل تا امروز به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری معروف جهان شناخته می گردد. از این رو برای حفظ هارتلند قوانین خاصی برای عبور و مرور وضع شده است.

ویژگی های شگفت انگیز پل هارتلندپل هارتلند، با طول 391 متر از اتصال هفت پل کوچک بر روی شش پایه ساخته شده است. نمونه اولیه آن ابتدا از جنس چوب بود. با گذشت زمان در بازسازی های مختلف پل مقاوم تر شد. در سال 1922 با بتن ریزی در پایه ها، پایه های پل محکم و استحکام آن تضمین شد. امروزه عبور خودرو های سنگین بر روی این پل هارتلند ممنوع است.

نکته جالب در خصوص پل هارتلند عبور و مرور همزمان مردم و خودرو های غیر سنگین است. بنابر یک باور قدیمی در کانادا؛ عبور از روی پل می تواند شما را به آرزوهایتان برساند؛ بنابراین پیاده روی بر روی این پل قدیمی برای کانادایی ها از اهمیت زیادی دارد. اهمیت پل هارتلند برای مردم کانادا تا جایی است که بعضی از زوج های جوان مراسم ازدواج خود را بر روی این پل انجام می دهند. در سال 1992، یک زوج برای نخستین بار مراسم خود را بر روی این پل اجرا کردند. اهمیت پل هارتلند نه تنها برای مردم منطقه بسیار بالاست، بلکه مسئولین نیز به این پل توجه ویژه ای دارند. از این رو در سال 1995، تمبر یادبود پل هارتلند به عنوان بزرگترین پل سر پوشیده جهان به صورت رسمی چاپ شد. باید بدانید که این پل جزئی از جهت عبور مشعل المپیک در سال 1987 بوده است.

پل هارتلند نقش مهمی در جذب گردشگر داردباید اضافه کنیم که نیوبر انزویک یک شهر بسیار کوچک با چشم انداز ها بکر و طبیعی است. به علت وجود طبیعت زیبا، جنگل های سرپوشیده و وجود بزرگترین پل سرپوشیده جهان در آن، یکی از منطقه ها گردشگر پذیر کانادا محسوب می گردد. عبور از روی پل هارتلند و تماشای چشم انداز بسیار تماشای محیط اطراف آن یکی از برترین تجربه های سفر را برای گردشگر ها به ارمغان می آورد. بیش از 85 درصد محیط شهر نیوبر انزویک را فضای سبز و جنگل تشکیل داده است. بنابراین زیبایی این منطقه قابل وصف نیست. بنا به گزارش های ثبت شده، سالانه بیش از 50 هزار گردشگر برای تماشا این منطقه فوق العاده زیبا و منحصر به فرد به شهر نیوبر انزویک سفر می نمایند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "آشنایی با پل هارتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پل هارتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید