آب در لانه جمهوریخواهان آمریکا؛ تگزاس آبی می شود؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، در انتخابات امسال هم افزایش بی سابقه مشارکت رای دهندگان جوان و لاتین تبار در این ایالت، می تواند خالق شگفتی باشد و حتی رنگ این ایالت را از قرمز به آبی (رنگ حزب دموکرات) تبدیل کند.

آب در لانه جمهوریخواهان آمریکا؛ تگزاس آبی می شود؟

در کنار پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در ایالت آریزونا که یکی از سنگرهای جمهوریخواهان آمریکا محسوب می شود؛ در ایالت تگزاس هم رقابت شانه به شانه این رقیب دموکرات با دونالد ترامپ ادامه دارد و مردم دومین ایالت پرجمعیت آمریکا(پس از کالیفرنیا) تا روز جمعه (دیروز) در رای گیری زودهنگام این ایالت، از کل آرای اخذ شده در انتخابات 4 سال پیش بیشتر رای داده اند.

به گزارش وبلاگ همصحبت، تا دیروز بیش از 9 میلیون نفر در ایالت تگزاس در انتخابات زودهنگام آرای خود را ثبت کرده اند که این میزان بیشتر از کل آرای اخذ شده در این ایالت در انتخابات سراسری 4 سال پیش (2016) است.

در انتخابات 4 سال پیش در مجموع 8 میلیون و 960 هزار نفر در ایالت تگزاس رای داده بودند.

ایالت تگزاس پس از ایالت هاوایی دومین ایالت از مجموع 50 ایالت آمریکاست که در رای گیری زودهنگام آرای بیشتری از کل آرای انتخابات 4 سال پیش به صندوق ها ریخته شده است.

برخی ناظران و تحلیلگران معتقدند این میزان مشارکت ممکن است نشان از تغییر نقشه سیاسی ایالت تگزاس از یک ایالت قرمز (جمهوریخواه) به یک ایالت گردشی (دست بدست شدن بین جمهوریخواهان و دموکرات ها) باشد.

رای ایالت تگزاس به بایدن و آبی شدن رنگ این ایالت پس از 4 دهه می تواند شگفتی این دوره از انتخابات سراسری آمریکا باشد؛ هر چند برای عمده ناظران این سناریو دستکم برای انتخابات امسال خوش بینانه و به دور از واقعیت است ولی می تواند در انتخابات سراسری 4 سال دیگر محقق شود.

با این حال نتایج نظرسنجی ها حاکی از پیشتازی 2.3 درصدی ترامپ بر بایدن در این ایالت است و حتی برخی نظرسنجی ها حاکی از فاصله 1 درصدی بایدن با ترامپ در این ایالت است. نظرسنجی ها نشان می دهد از زمان آغاز رای گیری زودهنگام موقعیت بایدن در تگزاس در مقایسه با ترامپ تقویت شده است. این شرایط نزدیک سبب شد دیروز (جمعه) کاملا هریس نامزد معاونت جو بایدن به این ایالت سفر کند.

میزان مشارکت بالا در تگزاس نشانی از آرای بالای جوانان و لاتین تباران و غیرسفید پوست ها نیز می تواند باشد که در میان این قشر از جامعه آمریکا ترامپ شخصیتی محبوب محسوب نمی شود.

ایالت تگزاس از سال 1980 در ادوار مختلف به نامزدهای جمهوریخواه رای داده و به طور سنتی یک ایالت محافظه کار محسوب می شود و برای 4 دهه متوالی، 38 آرای الکترال آن در سبد رای حزب جمهوریخواه بوده است.

آخرین رای ایالت تگزاس به یک نامزد دموکرات در انتخابات سراسری، رای این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری 1976 به جیمی کارتر رییس جمهوری اسبق دموکرات آمریکا بوده و پس از آن تاریخ در همه ادوار انتخابات سراسری رای اکثریت تگزاسی ها به نامزدهای جمهوریخواه بوده است.

تگزاس دومین ایالت پرجمعیت آمریکا و وسیع ترین ایالت این کشور است و 38 رای الکترال دارد. این ایالت پس از کالیفرنیا (با 55 رای الکترال) دومین ایالت به لحاظ بالا بودن تعداد آرای الکتورال است.

در انتخابات سال 2016 ترامپ در رقابت با هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها، 800 هزار رای بیشتر آورد و آرای الکترال این ایالت را از آن خود کرد.

در انتخابات 2 سال پیش هم نامزدهای جمهوریخواه انتخابات میاندوره ای کنگره در این ایالت رقابت سختی با رقبای دموکرات خود داشتند و برخی نامزدهای دموکرات توانستند آرای قابل توجهی از جوانان و لاتین تباران را به خود اختصاص دهند و زنگ خطر را برای حزب جمهوریخواه به صدا در آوردند.

در انتخابات امسال هم افزایش بی سابقه مشارکت رای دهندگان جوان و لاتین تبار در این ایالت، می تواند خالق شگفتی باشد و حتی رنگ این ایالت را از قرمز به آبی (رنگ حزب دموکرات) تبدیل کند.

با این حال بنا به گزارش برخی رسانه های محلی، گرِگ آبوت فرماندار جمهوریخواه این ایالت، ترفندهایی به کار بسته تا سونامی رای دهندگان دموکرات در این ایالت را مهار کند از جمله این ترفندها اختصاص صندوق های رای کمتر به مناطقی از این ایالت است که به دموکرات ها رای می دهند. برای مثال در منطقه هریس تگزاس که پایگاه رای دهندگان دموکرات است و 1777 مایع مربع مساحت دارد برای رای گیری زودهنگام تنها یک شعبه اخذ رای تعبیه شد؛ و اما واکنش مقامات شهری دموکرات هریس، برای جبران این نقیصه، 24 ساعته کردن فرایند رای گیری برای پوشش دادن بیشتر مشارکت کنندگان در انتخابات زودهنگام بوده است.

یک حوزه رای گیری زودهنگام در منطقه هریس تگزاس/عکس: هیوستون کرونیکل

در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آمریکا تا به امروز که 3 روز به موعد انتخابات سوم نوامبر 2020 مانده، نزدیک به 85 میلیون نفر رای خود را ثبت کرده اند که این رقم رکوردی در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

از میان این تعداد نزدیک به 30 میلیون نفر به صورت حضوری رای خود را به صندوق ها ریخته اند و 54 میلیون نفر نیز از طریق پستی رای داده اند.

منبع: عصر ایران

به "آب در لانه جمهوریخواهان آمریکا؛ تگزاس آبی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب در لانه جمهوریخواهان آمریکا؛ تگزاس آبی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید