کواکبیان: به آرمان های انقلاب برگردیم

به گزارش وبلاگ همصحبت، دبیر کل حزب مردمسالاری گفت: چه اشکال دارد فرد نظامی وارد فعالیت سیاسی گردد؛ اما به شرطی که در منسب نظامی دیگر نباشد. مادامی که در آن منسب است حضورش در سیاسیت درست نیست.

کواکبیان: به آرمان های انقلاب برگردیم

مصطفی کواکبیان در گفت وگو با وبلاگ همصحبت، با اشاره به ضرورت بازنگری در آرمان های انقلاب در اولین روزهای 42 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیش از ورود به هر دورانی باید به علت برپایی انقلاب اسلامی در سال 1357 برگردیم. برای اینکه به این علت بیشتر واقف شویم به شعارهای مردم توجه می کنیم. یک شعار در آن دوران بسیار محوری و اساسی بود و مدام تکرار می شد و آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. این شعار محوری بیانگر علت وقوع انقلاب بوده است و نشان می دهد مردم به دنبال چه اهدافی بودند.

وی در ادامه توضیح داد: از هردو جنبه می گردد به این شعار نگاه کرد؛ چرا انقلاب کردیم و به دنبال چه بودیم؟ برای پاسخ به بخش اول باید برگردیم به انواع وابستگی هایی که نظام پهلوی در حوزه های سیاسی، مالی، فرهنگی و نظامی داشت. همه این ها باعث شده بود مردم احساس نمایند که باید حکومتی مستقل که رو پای خودش بیاستد، داشته باشند. مثلا دیگر 60 هزار نیروی مستشاری در کشور نباشند. اینکه بخواهیم بگوییم چه نوع وابستگیی هایی داشتیم و مردم چرا از پهلوی منزجر بودند خودش یک بحث مجزا است. به طور کلی مردم معتقد بودند که حکومتشان باید مستقل باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت: در بخش آزادی هم همین مسئله وجود داشت. مردم از خفقان زمان به سطوح آمده بودند. آزادی و آزادی بیان در مطبوعات، رسانه ها، احزاب و جمعیت های سیاسی و همچنین آزادی اجتماعات، همایش ها و تظاهرات وجود نداشت.

وی همچنین اعلام کرد: در سال های خفقانی که بر مردم گذشت آنها ازهر گونه آزادی محروم بودند. استبداد به گونه ای بود که در این اواخر داشتن کتاب ولایت فقیه امام خمینی(ره) هم رسما جرم بود. خود بنده در سن 14 سالگی به علت توزیع این کتاب چند روزی بازداشت بودم. احزاب و تشکل ها هم با مشکل رو به رو بودند. یک حزب داشتند آن هم رستاخیز بود. آخرش هم حزب ایران نوین را در کنار حزب رستاخیز درست کردند. مردم نمی توانستد خودشان حزب داشته باشند.

دبیر کل حزب مردم سالاری گفت: در بحث مربوط به مطبوعات و رسانه ها هم بسیار سخت گیری می شد. ساواک در روزنامه های آن موقع نماینده داشت و بعد از تایید ساواکی ها مطالب چاپ می شدند. در مبارزه با اسلام کارهای زیادی انجام دادند؛ مثلا سال هجرت پیامبر را به سال شاهنشاهی تغییر دادند. در بحث جمهوریت هم که می گردد گفت اصلا جمهوریتی نبود.

وی در ادامه این گفت گو با بیان اینکه اگر بعد از 42 سال بخواهیم ارزیابی داشته باشم بسیاری از آرمان ها را به دست آوردیم، اضافه نمود: اما این بدان معنا نیست که این آرمان ها تحقق کامل داشته است. استقلال و آزادی با همه ملزوماتش محقق نشده است.

کواکبیان با بیان اینکه نسل جدید باید انقلاب را بشناسد توضیح داد: با این فضای مجازی جوانان احساس می نمایند ما از سر بی کاری انقلاب کردیم؛ نمی دانند چه شرایطی بود. الان با توجه به مقتضایات زمان اهدافمان را باید روزآمد کنیم. امروز بحث فیلتر فضای مجازی از نقصان عقلی بر خواسته می گردد. اگر خیلی هنر دارید به زبان نسل امروز محتوا فراوری کنید. در بحث اینکه نظام انتخاباتی به سمت تحزب برود و مردم بدون محدودت ها بتوانند در انتخابات شرکت نمایند و کاندیدای خود را انتخاب نمایند باید پیش برویم.

وی خاطر نشان کرد: من معتقد هستم از صد در صد حدود شصت الی هفتاد درصد به اهدافمان از انقلاب دست پیدا نموده ایم. اما هنوز سی الی چهل درصد باقی است. عوامل سقوط رژیم شاهی باید آنالیز گردد و از آن موضوعات پرهیز کرد. اگر پدیده آقازادگی شکل بگیرد، فساد شکل بگیرد کم کم به همان جایی می رسد که رژیم شاهی رسید.

این استاد دانشگاه همچنین اضافه نمود: باید عدالت اجتماعی با همه ابعادش جریان داشته باشد. شکاف های طبقاتی زنگ خطر است. اگر مردم به مشارکت سیاسی بی رقبت شوند و کسی هم برایش مهم نباشد که اسفند ماه فرضا در انتخابات فقط 40 در صد در کل کشور حضور داشتند که خوب نیست. عده ای بگویند عیب ندارد یک مجلس اقلیت هم می توان داشت. کم کم می رسد به جایی که مجلس در راس امور مد نظر امام(ره) و رهبری را از دست می دهیم. به جایی می رسیم که مردم دیگر برایشان مجلس مهم نباشد. به مجلس فرمایشی و زینتی خدای نانموده ممکن است برسیم.

وی با یادآری فرایند سیاست گذاری فرمایشی در رژیم پهلوی گفت: رژیم پهلوی مجلس داشت اما معلوم بود به نفع مطالبات مردم قرار نیست موضوعی تصویب گردد. زمانی قرار بود علاحضرت همایونی نائب السلطنه ای داشته باشد و وی باید ایرانی می بود. خانم فوزیه ای از مصر همسر شاه می گرددکه ایرانی نبود. قانون را در مجلس تصویب کردند که به فرموده از الان ایشان می تواند ایرانی تلقی گردد. چنین مجلسی هم داشته ایم. نمی خواهم بگویم الان این شکلی است اما اگر شل بگیریم و مردم مشارکت نداشته باشند ما حتما پیشبینی خوبی برای آینده نداریم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مکتب سیاسی امام خمینی(ره) آرمان هایی داشت که بر اساس آن مردم تشویق می شدند در زیر موشک باران هم در انتخابات شرکت نمایند؛ چراکه واقعا احساس می کردند با مشارکتشان تحولی در جهت تایین سرنوشتشان ایجاد می نمایند. اگر این آرمان ها در مردم زنده نگردد و دست اندرکاران هم توجهس ننمایند؛ ضرر می بینیم. بدا به روزی که هم مردم بی تفاوت شوند و هم شرایط معیشتیشان آنان را به تنگ آورد, در آن حال نه از تاک نشان ماند؛ نه از تاک نشان.

وی اضافه نمود: باید کوشش کنیم تا این 30 الی 40 درصد عدم دستیابی به آرمان های مکتب امام خمینی(ره) هم به دست آیند. البته یک بحث این است که این آرمان ها کم رنگ شوند؛ یک بحث هم این است که در آرمان ها انحراف ایجاد گردد و هر دو مورد برای انقلاب خطرناک است. ما همیشه این آرمان ها را باید پررنگ پیگیری کنیم و همیشه کوشش کنیم تا آرمان های انقلاب جهت اصلی خود را طی نمایند.

کواکبیان در ادامه توصیح داد: فرض بفرمایید عده ای بگویند مردم مصلحت خودشان را نمی فهمند ما از ما بهتران هستیم که مصلحت مردم را بهتر تشخیص می دهیم. این جمله را از امام خمینی(ره) شنیدیم شما چه کاره هستید؟ مثلا اگر حتی مردم اشتباه هم نمایند چوبش را می خوردند؛ به ما چه مربوط است که بگویم ما برایشان مصلحت سنجی کنیم.

این استاد دانشکده علوم سیاسی علامه طباطباییاظهار کرد: این بحثی که من می گویم امر پذیرفته شده ای در تجارب بشری و در سطح جهان است که هیچ وقت نباید هیچ حکومتی برای بقا خودش نسبت به افکار عمومی بی تفاوت باشد. من عقیده دارم که به هر دلیلی اعتماد عمومی را نسبت به کل سیستم و وابستگی مردم را به آرمان هایی که دنبالش بودند تضعیف کردیم.

وی یادآور شد که نقش سیاسی زنان، نقش پرشور جوانان در اجتماع، دانشجویان و طلاب در اندیشه امام خمینی بسیار پررنگ است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: وصیت نامه امام صراحتا می گوید نیروهای نظامی و مصلح حق دخالت در احزاب و سیاسیت را ندارند. برخی ها تفسیرهای جدیدی از این بند می دهند؛ این کار همان برداشت شخصی و انحراف است. من می گویم چه اشکال دارد فرد نظامی وارد فعالیت سیاسی گردد؛ اما به شرطی که در منسب نظامی دیگر نباشد. مادامی که در آن منسب است حضورش در سیاسیت درست نیست.

کواکبیان در خاتمه گفت: هم انحراف از آرمان های اولیه خطر ناک است و هم کمرنگ شدن آرمان ها. امیدوارم همه ما دلسوزان انقلاب بعد 42 سال با چند صد هزار شهید و جانباز به این نتیجه برسیم که برای حفظ انقلاب به آرمان های اولیه توجه کنیم و انحرافی در آن ها نداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کواکبیان: به آرمان های انقلاب برگردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کواکبیان: به آرمان های انقلاب برگردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید