وزیر ارتباطات: تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر در کشور فراوری می گردد

به گزارش وبلاگ همصحبت، به گزارش روز یکشنبه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محمدجواد آذری جهرمی روز یکشنبه در هشتمین برنامه از سلسله برنامه های گفت وگو بر محور تحول و بهبود یادگیری که با حضور وزیر آموزش و پرورش، 31 مدیرکل استانی و بیش از 750 رئیس اداره آموزش و پرورش سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، گفت: قیمت این تبلت ها حدود 2 تا سه میلیون تومان خواهد بود اما این قیمت هم برای بعضی خانواده ها سخت است و باید در این زمینه چاره ای اندیشید.

وزیر ارتباطات: تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر در کشور فراوری می گردد

وزیر ارتباطان و فناوری اطلاعات ادامه داد: با تعدادی از نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد برکت هماهنگ کردیم و مقرر شد تا بخشی از تبلت مورد احتیاج دانش آموزان مناطق محروم را تهیه نمایند.

وی گفت: بر اثر شیوع کرونا، شرایطی در جهان پیش آمد و سبک های زندگی به شدت تحت تاثیر نهاده شد. یکی از حوزه هایی که تحت تاثیر این مساله نهاده شد، بخش آموزش کشورها بود که بسیاری از کشورها آمادگی لازم برای مواجهه با این پدیده را نداشتند.

آذری جهرمی اضافه کرد: آموزش و پرورش کوشش های زیاد و ارزشمندی را در چند ماهه اخیر انجام داد و در استمرار آموزش دانش آموزان شاهد مجاهدت همه کادر آموزش و پرورش کشور بودیم و در این شرایط سخت معلمان صحنه های بزرگی از ایثار و فداکاری خود را خلق کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری خدمات معلمان در دوران کرونا، توضیح داد: فرهنگیان همیشه جزو طبقه پیشتاز جامعه هستند و مجاهدت های آنها از سایر نهادها کمتر نیست و باید این مجاهدت های فرهنگیان در ایام کرونا مستندسازی و در تاریخ ثبت گردد.

آذری جهرمی با گلایه از شایعه رایگان نبودن اینترنت شاد و سانسور شدن سخنانش اضافه کرد: اتفاقات خوبی در شبکه شاد افتاد و ظرفیت سازی خوبی انجام شد. هیچ پلتفرمی در کشور همانند شبکه شاد زیر بار اینترنتی نبوده و حتی این تعداد مخاطب نیز نداشته است اما اشکالاتی هم دارد؛ بنابراین همه باید برای برطرف مسائل شبکه شاد کوشش کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: یکی از اشکالات شبکه شاد، دسترسی نداشتن سه و نیم میلیون دانش آموز به این شبکه است و این موضوع برای آینده کشور خوب نیست؛ بنابراین همه کوششمان را می کنیم تا این آمار کاهش یابد.

سنجش زیرساخت اینترنت کشور به واسطه شبکه شاد

وی با بیان اینکه امروز همه کشور تحت پوشش نسل سوم اینترنت واقع شده است و روستاهای بالای 20 خانوار نیز به این شبکه متصل هستند، گفت: آموزش های مجازی که به وسیله شبکه شاد ارائه می گردد، اولین شبکه ای بود که زیرساخت شبکه اینترنت ما را به طور جدی محک زد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری تفاهم نامه هوشمندسازی مدارس که در گذشته بین دو وزارتخانه منعقد شده است، اظهار داشت: در هوشمندسازی مدارس، تجهیز مدارس بر عهده آموزش و پرورش و ارائه زیرساخت ها بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. تا به امروز هوشمندسازی 67 هزار مدرسه صورت گرفته است و در فاز بعد بیشتر مدارس را به فیبر نوری مجهز می کنیم. البته این کار در روستاها زمان بر است.

آذری جهرمی اضافه کرد: در بحث خدمات اپلیکشن ها در آموزش و پرورش کارهای خوبی صورت گرفته و استارتاپ هایی خدمات صوتی، تصویری و دیجیتالی خوبی ارائه داده اند اما این موضوع احتیاجمند سیاست گذاری از سوی آموزش و پرورش است.

یارانه اینترنت رایگان؛ روزی 3 میلیارد تومان

آذری جهرمی توضیح داد: روزانه سه میلیارد تومان یارانه بابت اینترنت رایگان به آموزش و پرورش از طرف دولت پرداخت می گردد، بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر در زمان اوج مصرف از اینترنت رایگان استفاده می نمایند و هشت و نیم میلیون نفر نیز روزانه اینترنت رایگان مصرف می نمایند.

وی گفت: اینترنت رایگان را به همه دانش آموزان و معلمان رسمی و غیررسمی ارائه دادیم. احتیاج هر یک از کاربران در ماه حدود هفت گیگابایت است اما حدود 20 گیگابایت برای هر معلم طی سه ماه ارائه دادیم.

پیش بینی بار سنگین ترافیک در آذرماه

عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به افزایش سرورها و ظرفیت های اینترنتی، اظهار کرد: در چهار قطب کشور باید سرورها را توزیع کنیم و احتیاج به استقرار سرورها در همه استان ها نیست؛ اما پیش بینی می کنیم آذرماه بار ترافیکی سنگینی در شبکه اینترنت کشور داشته باشیم.

آذری جهرمی از برگزاری جلسه با مسوولین شبکه شاد اطلاع داد و اضافه کرد: امیدواریم با کوششی که انجام می گردد، این اپلیکشن خدمات را به طور مناسب و مورد رضایت خانواده ها و جامعه فرهنگیان ارائه دهد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه موظف هستیم اینترنت مدارس شهرهای زیر20 هزار نفر را رایگان کنیم اما اکنون اینترنت همه مدارس را رایگان کردیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دانش بیشتر دانش آموزان نسبت به فضای مجازی در مقایسه با والدین شان یکی از مسائل و موانع در جهت کنترل دانش آموزان توسط والدین است، اظهار کرد: همیشه کوشش می کردیم گوشی وارد مدرسه نگردد چون از آسیب های آن آگاه بودیم اما امروز مدرسه وارد گوشی شده است و ناچار به استفاده دانش آموزان از گوشی تلفن همراه هستیم. بنابراین باید دوره های آموزش مهارت برای کنترل حضور بچه ها در فضای مجازی ارائه گردد.

آذری جهرمی از تدوین نحوه کنترل والدین و معلمان در اینترنت اطلاع داد و اضافه کرد: باید دانش نسل قبل را افزایش دهیم و افزایش توانمندی خانواده ها در استفاده از فضای مجازی باید در دستور کار باشد. می توان ساختاری جدید به عنوان معاونت آموزش مجازی در وزارت آموزش و پرورش پیش بینی کرد که مشترکا و از سوی دو وزارتخانه تاسیس این معاونت را از رئیس جمهور درخواست کردیم.

وی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار آموزش و پرورش است اما زحمت اصلی برعهده فرهنگیان است و برای برطرف مسائل شبکه شاد کوشش می کنیم تا بهترین محتوای آموزشی را در اختیار دانش آموزان در همه مناطق کشور قرار دهیم تا عدالت آموزشی محقق گردد.

آذری جهرمی گفت: با پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش در مورد افزایش استارتاپ ها در حوزه تعلیم و تربیت، آموزش معلمان و خانواده ها و ایجاد هنرستان های فناوری اطلاعات، موافقم و نماینده ای برای این موضوع مشخص و تفاهم نامه ای امضا خواهیم کرد.

منبع: انتخاب

به "وزیر ارتباطات: تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر در کشور فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر در کشور فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید