عنبیه شناسی چیست؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، آیا واقعاً شیوه مؤثری است؟

آیا تا کنون از خود پرسیده اید چرا وقتی برای معاینه عمومی نزد دکتر می روید دکتر ابتدا چشمانتان را معاینه می نماید؟ پزشک تان می تواند با نگاه کردن به چشمان تان معین نماید آیا سالم هستید یا نه. چگونه؟ برای یافتن پاسخ این سؤال

عنبیه شناسی چیست؟

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع :راسخون

آیا واقعاً شیوه مؤثری است؟

آیا تا کنون از خود پرسیده اید چرا وقتی برای معاینه عمومی نزد دکتر می روید دکتر ابتدا چشمانتان را معاینه می کند؟ پزشک تان می تواند با نگاه کردن به چشمان تان مشخص نماید آیا سالم هستید یا نه. چگونه؟ برای یافتن پاسخ این سؤال به خواندن ادامه دهید.

. . . دکتر، چشمانم، بگویید دردم چیست؟ . . . براون جکسون

جالب است که چشمان تان می توانند این همه اطلاعات در باره تان برملا سازند. فقط کافی است نگاهی به چشم ها انداخت تا همه چیز برملا گردد. چشمان تان می توانند همه چیز را از بیماری گرفته تا سلامت پیش بینی کنند. جالب ترین حقیقیت در این باره این است که حتی بعد از مرگتان هم چشمان تان می توانند دلیل مرگ را فاش کنند. برترین قسمت داستان این است که چشمان تان نمی توانند دروغ بگویند. پس عجیب نیست اگر هنگام مراجعه به دکتر ابتدا چشم ها معاینه می شوند.

عنبیه یک ساختار نازک و گرد در درون چشم است که اندازه نور وارده به درون چشم را کنترل می کند. عنبیه که آشکارترین قسمت چشم به تعداد می رود در واقع به اسم نقشه بدن عمل می کند. عنبیه در چارچوب خطوط متراکمی واقع شده است که از مردمک به سمت لبه بیرونی منشعب شده اند و علامت گذاری نام گرفته اند. این علامت گذاری ها به قسمت های مشخصی از بدن مربوط می شوند و وقتی با دقت مورد مشاهده قرار گیرند می توانند شرایط سلامت کلی فرد را مشخص کنند.

عنبیه شناسی چیست؟

بر اساس یک نظریه، عنبیه نمایانگر همه تارهای عصبی است که به مغز ختم می شوند. از این رو، عنبیه قادر است انواع تغییراتی که در بدن اتفاق می افتد را نمایان سازد و این تغییرات به خاطر رنگ پریدگی عنبیه قابل کشف هستند. هنگامی که پزشک عنبیه را معاینه می کند رنگ پریدگی عنبیه شرایط سلامت فرد را به نمایش می گذارد و کار برد روش درمانی مناسب را امکان پذیر می سازد. عنبیه شناسی در واقع معاینه عنبیه جهت کشف بیماری است.

در یک تعریف کلی، عنبیه شناسی به مطالعه عنبیه در راستای تشخیص بیماری اطلاق می گردد. این شیوه به خاطر ابزارهای درمانی غیر متعارفش در واقع یک شبه علم به تعداد می رود. به بیان دیگر، عنبیه شناسی علم مشخص شرایط بدن یا سلامت کلی فرد بر اساس مشاهده عنبیه چشم می باشد. این مشاهدات منطبق بر نمودار عنبیه است که تشخیص دقیق شرایط سلامت فرد را ممکن می سازد.

عنبیه شناسان مدعی اند که عنبیه نه تنها قادر به مشخص ساختن سلامت فعلی فرد است، بلکه مسائل مربوط به گذشته را برملا ساخته و سلامت فرد در آینده را هم مشخص می سازد.

عنبیه شناسی: مشاهدات

عنبیه شناسی دلیل مسائل را مشخص نمی سازد و در واقع تنها محدوده محل وقوع مشکل را مشخص می کند. الگوهای منحصر به فرد عنبیه و تارهای ظریف تشکیل دهنده عنبیه مورد مطالعه نهاده شده و با نمودار عنبیه مقایسه می گردد. در یک عنبیه سالم، خطوط به شکل فشرده و صاف و مستقیم هستند حال آن که خطوطی که دارای یک شکل بسته هستند نشان دهنده علائم بیماری موقت می باشند. عنبیه افرادی که در کمال تندرستی نیستند دارای شکل کج و معوج بوده و به طور کلی شبیه زخم یا بر آمدگی است و این امر نشان دهنده وجود مشکل در یکی از اندام های بدن است.

باور کردن یا باور نکردن

هنگامی که اعتبار و مقبولیت عنبیه شناسی مد نظر قرار می گیرد این تک جمله معروف شکسپیر به فکر متبادر می گردد: بودن یا نبودن، مسأله این است . . . با این حال، در این جا این جمله را کمی تغییر داده و می گوییم: باور داشتن یا باور نداشتن، مسأله این است . . . بیشتر منتقدین و پزشکان ادعای کار برد شیوه عنبیه شناسی جهت تشخیص بیماری را پوچ و بی ارزش می تعدادند و اظهار می دارند که عنبیه نسبتا ثابت و بدون تغییر است و در طول زندگی دچار تغییر نمی گردد.

بعضی هم این شیوه را جای گزین مناسبی برای تکنیک های تشخیص بیماری می دانند، زیرا بدون احتیاج به سوزن کاری بدن و کار برد داروهای گران قیمت عمل می کند. ادعا شده است که عنبیه شناسی یک اصطلاح تازه نیست و این که این اصطلاح ریشه تاریخی داشته و در سال های اولیه قرن نوزده به وسیله ایگناز ون پسلی مطرح شده است. اگر شیوه عنبیه شناسی قابل باور باشد، در آن صورت همه اعتبار آن نصیب پسلی جوان می گردد که به مشاهده عنبیه جغدی مبادرت ورزید که پاهایش به طور اتفاقی به وسیله وی شکسته شده بودند. بر اساس مشاهدات پسلی، در عنبیه جغد لکه سیاهی شکل گرفته بود که قبلاً وجود نداشت. با درمان پاهای جغد لکه سیاه هم از بین رفته بود.

گروهی از محققین صحت و درستی عنبیه شناسی را مورد آزمایش قرار دادند و اظهار داشتند که این شیوه بدترین مثال از شبه علم است. آنها این ایده که رنگ عنبیه مشخص کننده شرایط سلامت است را پوچ و بی ارزش دانستند و بیان داشتند که رنگ عنبیه عمدتاً به اندازه فراوری ملانین بستگی دارد. یک نکته دیگر که به وسیله این محققین مورد اشاره نهاده شد این بود که عنبیه شناسان در پی کسب پول / تفریح هستند و مردم را با ادعاهای دروغین خود می فریبند.

یک نکته واقعاً جالب و مجذوب کننده در ارتباط با چشم این است که چشم بدون شک یک واسطه است که می توان آن را مورد مطالعه قرار داد. فرقی نمی کند که عنبیه شناسی واقعاً می تواند شرایط بدنی فرد را پیش بینی کند یا نه، این مقوله مطمئناً یک مفهوم جالب است که به امتحانش می ارزد. هر چه که باشد هنگامی که استرس و بلا تکلیفی مشاهده می گردد آن چه که مهم است تکنیک درمانی نیست، بلکه خود درمان است.

منبع: راسخون

به "عنبیه شناسی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عنبیه شناسی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید