سلول عامل پوکی استخوان در بدن کشف شد

به گزارش وبلاگ همصحبت، دانشمندان استرالیایی با بررسی میکروسکوپی ساختار اسکلت بدن پیروز به شناسایی یک گونه کاملاً جدید سلولی شده اند که نقش مهمی در ابتلای افراد به بیماری پوکی استخوان ایفا می کند.

سلول عامل پوکی استخوان در بدن کشف شد

به گزارش وبلاگ همصحبت از مهر، سلول یادشده موجب فعال شدن ژن های خاصی در بدن می شود و این ژن ها باعث تخریب و از شکل خارج شدن استخوان های بدن می شوند. محققان می گویند این کشف جدید به یافتن روش های درمانی جدید برای مقابله با بیماری پوکی استخوان منجر می شود.

در جریان رشد طبیعی استخوان های بدن انسان، سلول های خاصی بر روی سطح استخوان وظیفه تجزیه کردن بافت های قدیمی و بازسازی آنها را بر عهده می گیرند. اما سلول تازه کشف شده این فرایند را برهم زده و آن را از تعادل خارج می کند. این امر موجب شکنندگی استخوان و پوکی آن می شود.

سلول یادشده استئوکلاست نام دارد و در فرایند تجزیه بافت های استخوان دخالت دارد. اما در مواردی این فرایند به پوکی استخوان می انجامد. بررسی ها نشان می دهد در شرایط عادی استئوکلاست ها بعد از انجام وظیفه خود دچار مرگ سلولی می شوند. اما گاهی این امر رخ نداده و آنها دوباره احیا شده و به یکدیگر می پیوندند و به خون و مغز استخوان انسان ها نفوذ کرده و موجب پوکی استخوان و سایر بیماری های استخوانی می شوند.

محققان در حال حاضر به دنبال بررسی توالی های آر ان ای این سلول هستند تا ماهیت ژنتیک آن به صورت دقیق تر مشخص شود و علت دقیق شکل گیری این فرایند مشخص شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "سلول عامل پوکی استخوان در بدن کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول عامل پوکی استخوان در بدن کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید