سفیر ایران در چین ادعاها درباره همکاری تهران-پکن را خنده دار خواند

به گزارش وبلاگ همصحبت، سفیر ایران در چین گفت: ادعاهایی مانند واگذاری بعضی جزایر به چینی ها یا استقرار نیروهای نظامی چین در ایران در قالب برنامه جامع همکاری های ایران و چین، مضحک، خنده دار و نوعی تبلیغات منفی است.

سفیر ایران در چین ادعاها درباره همکاری تهران-پکن را خنده دار خواند

به گزارش وبلاگ همصحبت، محمد کشاورز زاده اضافه کرد: کشورهایی مانند آمریکا که تحریم های ظالمانه ای علیه ما اعمال می نمایند و حتی پول های ما در کشورهای دیگری مانند ژاپن و کره جنوبی را بلوکه نموده و اجازه نمی دهند از آن پول ها برای تامین دارو یا مواد غذایی استفاده کنیم اکنون دایه مهربان تر از مادر شده اند و ادعاهایی را مطرح می نمایند که مضحک و خنده دار است.

او طرح ادعاهای مضحک و خنده دار را نوعی توهین به شعور جمعی مردم ایران دانست و گفت: سفیر ایران در چین با انتقاد از بعضی از کانال های رسانه ای داخل ایران هم که چنین مواردی را بازنشر می دهند گفت: این ادعاها، دروغ هایی است که هیچ پایه و اساسی ندارد و به طور یقین اگر بتوانیم این سند را به جلو ببریم و نهایی شود حتما تاثیرات مثبتی در روابط ما با کشورهای دنیا خواهد داشت.

کوشش نا فرجام آمریکایی ها

سفیر ایران در چین اضافه کرد: آمریکایی ها خیلی کوشش کردند ایران را منزوی نمایند و ادعا کردند که ظرف شش ماه آینده کار را به جایی می رسانند که ایران پای میز مذاکره بیاید و شرایط آمریکا را بپذیرد بنابراین کشوری که برنامه اش این است که ظرف 6 ماه، اقتصاد ایران را فرو بپاشد مسلما با برنامه جامع همکاری های ایران و چین مخالف است.

برنامه جامع همکاری های ایران و چین یک نقشه راه است

سفیر ایران در چین گفت: برنامه جامع همکاری های ایران و چین در واقع یک برنامه جامع میان دو کشور و نقشه راه روابط پکن و تهران است این برنامه چیزی با عنوان معاهده یا قرارداد نیست بلکه در واقع نوعی تفاهم میان دو کشور برای توسعه زمینه های همکاری میان دو جانبه است.

کشاورز زاده در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: نقشه راهی که برای روابط با چین تنظیم می کنیم چراغی است که راستا روشن را نشان خواهد داد در چارچوب این برنامه صرفا وارد نماینده کالا نخواهیم نبود، توسعه زیر ساخت های کشور از بعد زمینی، هوایی و فضایی می تواند شامل این برنامه 25 ساله شود.

هماهنگی برای تهیه برنامه

وی اضافه کرد: این برنامه نتیجه یک کار مشترک و کارشناسی شده است و نظرات مقامات عالی کشور هم در این زمینه کسب شده است.

کشاورز زاده اضافه کرد: جز به جز این برنامه در وزارتخانه های مختلف و مجلس شورای اسلامی مورد آنالیز و کارشناسی نهاده شده است و اگر گوشه ای از آن خلاف منافع کشور باشد قطعا قابل پذیرش نخواهد بود.

او گفت: فکر می کنم بتوانیم با کشورهای دیگری هم بتوانیم برنامه ای مانند برنامه جامع همکاری های ایران و چین برای همکاری طراحی کنیم.

تاریخ چند هزار ساله همکاری ها با چین

سفیر ایران در چین در ابتدای مصاحبه اش با اشاره به سابقه روابط دو ملت ایران و چین که به دوران جاده ابریشم و چند هزار سال پیش باز می شود گفت: این روابط در طول تاریخ همواره بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بوده است.

کشاورز زاده اضافه کرد: در دوره جدید روابط هم که سال آینده پنجاهمین سال روابط را خواهیم داشت همواره روابط رو به گسترش بوده و بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل توسعه پیدا نموده است.

او به تاریخچه شکلگیری برنامه جامع همکاری های چین و ایران اشاره نمود و گفت: در سفر سال 2016 میلادی رییس جمهوری چین به ایران، روابط دو کشور به سطح روابط جامع مشارکت راهبردی ارتقا یافت و در همان سفر نیز برنامه 25 ساله جامع همکاری های ایران و چین مطرح شد.

کشاورز زاده توضیح داد: به دنبال طرح این مساله، مدتی بخش های مختلف روی این برنامه کار کردند تا اینکه در سال 1397 در سفر علی لاریجانی رییس وقت مجلس شورای اسلامی به پکن و در دیدار با شی جین پینگ رییس جمهوری چین این برنامه مجددا مطرح شد و متعاقب آن در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه تقدیم طرف چینی شد و مواردی که قرار است در این برنامه کار شود مورد آنالیز نهاده شد.

دنیا علاقه مند به توسعه روابط با چین است

وی به تشریح قدرت نمایی اقتصاد چین در دنیا پرداخت و گفت: چین دارای عظیمترین ذخایر ارزی دنیا است و اقتصاد رو به رشدی دارد به طوری که 15 درصد اقتصاد دنیا را در اختیار گرفته است به همین دلیل تمام کشورهای عظیم دنیا علاقه مند هستند روابطشان را با چین گسترش دهند.

کشاورز زاده اضافه کرد: چین اکنون شریک نخست و تجاری کشورهای مختلفی در منطقه خاورمیانه از جمله امارات متحده عربی، عربستان و چند کشور دیگری است این زمینه برای ایران هم وجود دارد که بتوانیم از امکاناتی که در کشور چین وجود دارد استفاده کنیم.

غلبه صادرات بر واردات در روابط با چین

سفیر ایران در چین ادامه داد: سال گذشته که روابط تجاری تهران - پکن به بالای 23 میلیارد دلار رسید صادرات ما بر واردات از چین پیشی گرفت و اکنون چین به عنوان یک کشور وارد نماینده کالای ایرانی می تواند در آینده و اقتصاد ما مثمرثمر باشد و نقش بسزایی در رشد و توسعه مالی ما داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سفیر ایران در چین ادعاها درباره همکاری تهران-پکن را خنده دار خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در چین ادعاها درباره همکاری تهران-پکن را خنده دار خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید