تشکیل کمیته ای در مجلس برای بررسی شرایط بازار خودرو، کمیسیون صنایع تحت هیچ عنوانی موافق افزایش قیمت ها نیست

به گزارش وبلاگ همصحبت، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از تشکیل کمیته ای در کمیسیون متبوعش برای ساماندهی شرایط بازار خودرو خبر داد و گفت: کیفیت خودروهای داخلی زیر ذره بین مجلس قرار گرفته است و این کمیسیون هم به هیچ عنوان موافق افزایش قیمت خودرو نیست.

تشکیل کمیته ای در مجلس برای بررسی شرایط بازار خودرو، کمیسیون صنایع تحت هیچ عنوانی موافق افزایش قیمت ها نیست

حجت الله فیروزی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری وبلاگ همصحبت، با اشاره به اظهارنظر شورای رقابت مبنی بر مجاز بودن افزایش قیمت های خودرو توسط خودروسازان هر 3 ماه یک بار، اظهار کرد: هر خبر یا اظهارنظری که باعث نگرانی جامعه شود، می تواند در ایجاد تلاطم قیمتی نقش داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سه هفته اخیر به دلیل نوسانات ارز بازار خودرو هم متأثر شده است، اضافه کرد: خیلی از موضوعات به صورت دستوری قابل حل نیست و ما نمی توانیم دستوری بازار خودرو را مدیریت کنیم.

این کننده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای بررسی چرایی نوسانات قیمتی در بازار خودرو اقدام به تشکیل کمیته ای تخصصی دراین باره کرده است، شرح داد: این کمیته با دعوت از قطعه سازان و شرکت های خودروسازی به بررسی موانع پیش رو برای افزایش کیفیت تولید داخلی و ساماندهی قیمت ها ورود کرده است.

بررسی دغدغه های قطعه سازان در مجلس

فیروزی ادامه داد: قطعه سازان معتقدند که کار آن ها با زیان همراه است، زیرا خرید مواد اولیه به صورت نقد بوده و حقوق کارگران نیز ماهانه پرداخت می شود، در حالی که مطالبات آن ها از خودروساز بابت فروش قطعه با تأخیر چندماهه دریافت می شود.

وی با اشاره به اظهارنظر خودروسازان در خصوص چرایی شرایط فعلی بازار هم گفت: خودروسازها نیز معتقدند که قیمت تمام شده کالا بیش از آن چیزی که ما به صورت رسمی می فروشیم بوده و اکنون در زیان محض هستیم درحالی که سود تولید خودرو به جیب واسطه می رود.

این کننده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است قیمت خودرو باید تعدیل شود، گفت: در حال حاضر کیفیت خودرو مناسب نبوده و باید همسو با کاهش قیمت ارتقا کیفیت رخ دهد.

وی با تأکید بر اینکه مردم از کیفیت خودروهای داخلی راضی نیستند، اضافه کرد: با توجه به اینکه ساخت خودرو زنجیره ای بوده و برای بررسی علل نوسان قیمت آن و اینکه چرا کیفیت آن بعد این همه سال هنوز پایین است، باید ابتدا تا پایان زنجیره بررسی شود.

کمیته ای برای بررسی شرایط بازار خودرو تشکیل شده است

فیروزی با بیان اینکه کمیته کمیسیون صنایع و معادن مجلس باهدف بررسی چرایی نوسان قیمت خودرو بین خودروسازها، وزارت صمت و گمرک با مسئولیت کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشکیل شده است، بیان نمود: باید مسائل در این کمیته استخراج شود تا بتوانیم راه حلی برای برون رفت از شرایط فعلی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه بازار خودرو متأثر از فضاهای سیاسی است، گفت: نباید به این فضای متشنج باخبرهای نامناسب و اظهارنظرهای نسنجیده دامن بزنیم، زیرا این باعث می شود نگرانی مردم بیشتر شده و قیمت ها رشد بیشتری داشته باشند.

فیروزی با بیان اینکه لازم است مسئولان در حوزه خودرو با دقت بیشتری اظهارنظر کنند، اضافه کرد: هر نوع اظهارنظر نسنجیده می تواند قیمت ها در این بازار را تورمی کند.

تقاضا در بازار خودرو کاهش یافته است

وی با اشاره به شرایط فعلی تقاضا در بازار خودرو، گفت: اکنون تقاضای ما در حوزه خودرو نسبت به گذشته کمتر شده و دلیل آن نیز شیوع ویروس کرونا و کاهش مسافرت ها از یک سو و هدایت سرمایه ها به سمت بورس بوده است.

فیروزی با تأکید بر اینکه نوسانات قیمت خودرو در شرایط فعلی قابل توجیه نبوده و یک فضای روانی ایجادشده است، اضافه کرد: اینکه هر سه ماه یک بار مجوز افزایش قیمت داده شود می تواند فضای روانی بازار را متشنج کند.

وی ادامه داد: حتی اگر قرار است تجدیدنظری در نرخ ها صورت بگیرد نیازی به رسانه ای شدن و به تبع آن ایجاد فضای روانی نیست.

این کننده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه کمیسیون تا زمانی که بررسی خود را در قالب کمیته انجام نداده و به یک نتیجه منطقی نرسد، نمی تواند اظهارنظر قطعی در خصوص علل شرایط فعلی بازار خودرو داشته باشد، یادآور شد: کمیسیون تحت هیچ عنوانی موافق با افزایش قیمت ها نبوده و در این رابطه تمام تلاش خود را برای ساماندهی بازار به کار بسته است.

4151/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تشکیل کمیته ای در مجلس برای بررسی شرایط بازار خودرو، کمیسیون صنایع تحت هیچ عنوانی موافق افزایش قیمت ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته ای در مجلس برای بررسی شرایط بازار خودرو، کمیسیون صنایع تحت هیچ عنوانی موافق افزایش قیمت ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید