بیانیه عتبات عالیات در مورد حوادث روز گذشته کربلا

به گزارش وبلاگ همصحبت، واحد آیین ها، موکب ها و هیئت های حسینی وابسته به عتبه حسینی و عباسی در بیانیه ای در مورد حوادث روز گذشته در استان کربلا توضیحاتی ارائه کرد.

بیانیه عتبات عالیات در مورد حوادث روز گذشته کربلا

به گزارش وبلاگ همصحبت از ایسنا، واحد آیین ها، موکب ها و هیئت های حسینی در عراق و دنیا اسلام وابسته به عتبه حسینی و عباسی روز سه شنبه بیانیه ای در مورد حوادث امروز در استان کربلا صادر کرد.

در بیانیه این واحد آمده است: کوشش های بزرگ سازمانی و امنیتی که هرساله طرف های ذیربط در کربلا و دولت مرکزی برای برگزاری مراسم اربعین به بهترین صورت انجام می دهند بر کسی پوشیده نیست، کوششی که نشانگر اخلاق این ملت کریم است که فداکاری نموده و تابع رویکرد رهبر خود امام حسین (ع) در اصلاح هر گمراهی در دین جدش (ص) هستند.

در ادامه بیانیه آمده: عرف اینگونه است که ده روز اول محرم در هر شهری عزای امام حسین برپا گردد و مراسم اربعین نیز در کربلا و با حضور موکب هایی از هر استان برگزار می گردد و موکب های استان کربلا نیز به خدمت رسانی به زائران در مراسم اربعین مشغول می شوند.

واحد تشریفات، موکب ها و هیئت های حسینی در عراق و دنیا اسلام از زمان تاسیس عتبه حسینی در احیای شعائر حسینی به بهترین نحو نقش داشته و در دو بخش فعالیت می نماید:

بخش سازمانی که در زمینه ثبت نام موکب های خدماتی و عزا که به صورت سالانه افزایش می یابد فعالیت می نماید و به موکب ها و سرپرستشان شناسه های هویتی اعطا می نماید و تعیین کردن جدول ورود این موکب ها به کربلا در مراسم اربعین نیز از دیگر وظایف این بخش است.

بخش امنیتی نیز بخش دوم فعالیت این واحد است که به وسیله اقدامات تایید مدارک با همکاری دستگاه های امنیتی همکاری می نماید و هر موکب در ایست و بازرسی ها در ورودی استان ها برای خدمت رسانی وارد استان می شوند.

این واحد شرح داد که یکی اقدامات این بخش تعهد دریافت از سرپرست موکب با تعیین کردن همه افراد حاضر برای خدمت رسانی است که جلوی هر اقدام ناقض امنیت را خواهد گرفت و در راستای حفظ جان زائران انجام می گردد چرا که این موکب ها در شهر کربلا و منطقه عتبه مقدسه حسینی و عباسی رفت و آمد خواهند داشت.

این واحد در ادامه بیانیه اشاره نمود که هیچ موکبی ثبت نشده ای نمی تواند وارد کربلا گردد چرا که اقدامات قانونی برای حفظ جان زائران حسینی را پشت سر نگذاشته از این رو برای حفاظت از جان همه از ورود آن خودداری می گردد اما موکب های واجد شرایط بدون بازرسی وارد منطقه می شوند، همانگونه که عدم ثبت نام هر موکب و اصرار برای ورود به کربلا، تعرض به حقوق موکب های ثبت نام نموده و جدول زمانی ورود آنها خواهد بود و درنهایت تعرضی به اقتدار و عزای حسینی و مراسم اربعین می گردد، مراسمی که ما خدمت و ساماندهی آن را به رخ دنیا می کشیم.

این واحد همچنین اشاره نمود که آنچه برای موکب یکی از برادران از استان ذی قار رخ داد که قصد ورود در روز 18 صفر را داشت اصرار به ورود به منطقه عزاداری بدون دریافت موافقت های رسمی ذکر شده بود چرا که نه موکبشان ثبت شده بود و نه در کاروان استان خود وارد شده بودند.

بیانیه مذکور اضافه کرد که هنگامی که به آنها اطلاع داده شد این دستورات و قوانین برای حفاظت از جان خود و زائران و ساماندهی مراسم عزای حسینی است و باید به عقب بازگردند، مخالفت نموده و به زور قصد ورود داشتند که این امر امنیت زائران را در معرض خطر قرار می دهد و موجب تخریب هیبت مراسم عزای سیدالشهدا و نادیده دریافت عرف حسینی که همه به آن احترام می گذارند می گردد از این رو نیروهای امنیتی با آنها بر اساس ضوابط برخورد کردند.

این واحد تاکید نمود که این اقدامات برای همه موکب داران یکسان است و همه از آن مطلعند.

این واحد گفت که هیچ مسئولیتی نسبت به شعارهایی که هر موکب می دهند ندارد و شایعات خلاف واقع هستند و احتیاج به اثبات دارند.

پیشتر بعضی از تظاهرکنندگان عراقی که از استان های مختلف عراق به کربلا آمده بودند، در مقابل حرم حسینی آغاز به شعار دادن و برهم ریختن امنیت و فضای برگزاری مراسم اربعین کردند.

منبع: جام جم آنلاین

به "بیانیه عتبات عالیات در مورد حوادث روز گذشته کربلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه عتبات عالیات در مورد حوادث روز گذشته کربلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید