اولین نشانه مداخله در بورس، نرخ سود بالا رفت

به گزارش وبلاگ همصحبت، خبرنگاران: درحالی که شاخص بورس امروز نزولی شد، نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی از کف 18 درصد فاصله گرفت.

اولین نشانه مداخله در بورس، نرخ سود بالا رفت

به گزارش وبلاگ همصحبت، امروز شاخص بورس یک کانال پایین آمد بر اساس سنت هفته های اخیر و با توجه به هم بستگی منحنی بازدهی در بازار اوراق دولتی با شاخص کل انتظار این بود نرخ سود هم نزولی گردد و حتی یک کانال پایین تر آید.

اما در کمال شگفتی نرخ های سود در بازار اوراق نه تنها یک کانال پایین تر نرفت بلکه نسبت به روز گذشته افزایش محسوسی را تجربه کردند.

افزایش نرخ سود بازار ثانویه اوراق

نرخ بازده اوراق با سررسید یک ساله با 25 صدم درصد افزایش به 18.3 درصد رسید. روندی که کاملاً برخلاف انتظارات بود.

دلیل افزایش نرخ بازده را باید به فروش اوراق توسط اشخاص حقوقی نسبت داد. حقوقی ها که دیروز با پای خود به بازار آمده بودند امروز ناچار شدند بخشی از اوراق خود را بفروشند. بعضی از تحلیل گران می گویند آمدن دیروز با اختیار بود و رفتن امروز به جبر سیاست گذار. صندوق ها به دلیل برطرف فشارهایی که برای حمایت از بازار سهام روبرو هستند ناچارند اوراق خود را به فروشند و پول آن را صرف خرید سهام نمایند. در نتیجه در روزهایی که این فشار به حدی می رسد که ناچار به حمایت هستند اولین گزینه فروش اوراق برای تأمین نقدینگی است.

شاهد دیگر اتفاقی است که در درون بورس رخ داد امروز صندوق های با درآمد ثابت امین یکم فردا و کمند با بیشترین کاهش مالکیت حقوقی ها روبرو شدند. این مسئله به روشنی نشان از تمایل اشخاص حقوقی برای فروش اوراق با درآمد ثابت و خرید سهام دارد. البته بعضی دیگر از تحلیل گران می گویند باید در کنار گزینه مداخله رویکرد صندوق های برای خریدن سهام در کف را هم در نظر گرفت زیرا ممکن است این اقدام اشخاص حقوقی با توجه به تحلیلشان از افزایش قیمت سهام است.

گرچه مدافعان سناریو دخالت تأکیددارند: چشم انداز بورس به اندازه بالایی روشن نیست که صندوق ها از یک بازار بدون ریسک به بازاری وارد شوند که در سراشیبی قرار گرفته است و ریسک خرید در آن بالا است. به گفته آنان اجبار حقوقی ها برای خرید سهام علاوه بر پیامدهای جانبی یک پیامد مستقیم هم برای دارد و آن هم افزایش هزینه تأمین اقتصادی است زیرا با فروش اوراق، نرخ سود نیز در این بازار بالا می رود افزایش نرخ سود به معنای آن است که دولت با هزینه بیشتری باید قرض بگیرد.

افزایش حجم معاملات در بازار اوراق

در روز سه شنبه اما یک آمار دیگر نیز ثبت شد رشد معاملات که دیروز به سقف تاریخی نزدیک امروز از این سقف فاصله گرفت.

روز سه شنبه حجم معاملات حدود 6 درصد کمتر از روز قبل بود، اما همچنان بازار اوراق بدهی دولتی یکی از روزهای پررونق را ازنظر حجم معاملات تجربه کرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "اولین نشانه مداخله در بورس، نرخ سود بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نشانه مداخله در بورس، نرخ سود بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید