اشتراک داده های خصوصی کاربران واتس با فیس بوک؛ ماجرا چیست؟!

به گزارش وبلاگ همصحبت، بروزرسانی مهمی که واتس اپ اخیرا اضافه نموده، مشخصه های جدیدی است که به افراد امکان می دهد تا با کسب و کار ها ارتباط برقرار نمایند - و فیس بوک می تواند میزبان این کسب و کار ها باشد.

اشتراک داده های خصوصی کاربران واتس با فیس بوک؛ ماجرا چیست؟!

همه کاربران باید تا 8 فوریه 2021 با شرایط جدید موافقت نمایند، در غیر این صورت دسترسی به گپ ها و مخاطبین خود را از دست می دهند

واتس اپ تا ماه آینده کاربران خود را مجبور می نماید که یا با یک سیاست جدید حفظ حریم خصوصی موافقت نمایند، یا دسترسی به این برنامه را از دست بدهند. موافقت با این شرایط به این معنی است که داده های خصوصی کاربران، از جمله شماره تلفن آن ها، با فیس بوک که مالک واتس اپ است، به اشتراک گذاشته خواهد شد.

همه کاربران باید تا 8 فوریه 2021 با شرایط جدید موافقت نمایند، در غیر این صورت دسترسی به گپ ها و مخاطبین خود را از دست می دهند. این به روزرسانی به صورت یک اعلان درون برنامه ای است که کاربران می توانند تا رسیدن تاریخ اجرا، آن را نادیده بگیرند.

در این اعلان آمده است: با تقه روی کلید موافقت، شرایط جدید را می پذیرید که از 8 فوریه 2021 به اجرا گذاشته خواهد شد. پس از این تاریخ برای ادامه استفاده از واتس اپ باید شرایط جدید را بپذیرید. اگر ترجیح می دهید حساب خود را حذف کنید، می توانید از مرکز هدایت یاری بگیرید.

واتس اپ از اظهار نظر درباره این به روزرسانی امتناع کرد. اما یکی از سخنگویان این شرکت به ایندیپندنت گفت که به روزرسانی ها در سیاست حفظ حریم خصوصی یک امر رایج در صنعت ما است و کاربران وقت کافی برای آنالیز آن خواهند داشت.

این به روزرسانی برای ارائه ادغام در محصولات شرکت فیس بوک طراحی شده است که شامل اینستاگرام و مسنجر نیز هست.

داده های جمع آوری شده از کاربران شامل سطح باتری، قدرت سیگنال، نسخه برنامه، اطلاعات مرورگر، شبکه تلفن همراه، اطلاعات اتصال (شامل شماره تلفن، اپراتور تلفن همراه یا آی اس پی)، زبان و منطقه زمانی، آدرس آی پی، اطلاعات عملکرد دستگاه و شناسه ها (از جمله شناسه های منحصر به فرد محصولات شرکت فیس بوک مرتبط با همان دستگاه یا حساب) خواهد بود.

بعضی از کاربران واتس اپ در شبکه های اجتماعی از سیاست جدید حفظ حریم خصوصی انتقاد نموده اند و بسیاری گفته اند که قصد دارند به یک برنامه پیام رسان رقیب مانند تلگرام نقل مکان نمایند. یکی از کاربران در توییتر خود نوشت: این به روزرسانی جدید در سیاست حفظ حریم خصوصی در واتس اپ بوی بدی می دهد و ما را باید نگران کند.

واتس اپ با حدود 2.5 میلیارد کاربر در سراسر دنیا محبوب ترین برنامه پیام رسان در دنیا است. با این حال، از زمانی که این پیام رسان در سال 2014 از سوی فیس بوک به قیمت 19 میلیارد دلار خریداری شد، نحوه مدیریت داده های کاربران از طرف آن با انتقاداتی روبه رو بوده است.

در سال 2018، جان کوم، بنیانگذار واتس اپ و مدیر عامل وقت آن، به دلیل مخالفت آشتی ناپذیرش با تصمیم فیس بوک برای پول درآوردن از اطلاعات شخصی کاربران این برنامه، از سمت مدیرعاملی شرکت استعفا داد.

نسخه قدیمی سیاست حفظ حریم خصوصی واتس اپ گفت: احترام به حریم خصوصی شما در دی ان ای ما رمزگذاری شده است. از زمان راه اندازی واتس اپ، ما کوشش نموده ایم خدمات خود را با در نظر دریافت اصول حفظ حریم خصوصی طراحی کنیم.

این خط دیگر در آخرین نسخه این سند وجود ندارد.

خط مشی جدید همچنین به این معنی است که حذف برنامه از دستگاه برای قطع دسترسی شرکت به اطلاعات خصوصی کاربر کافی نیست. برای اطمینان ازعدم دسترسی واتس اپ به این اطلاعات، کاربران باید حساب خود را حذف نمایند.

براساس خط مشی جدید، حتی پس از حذف حساب، بعضی از داده ها با این شرکت باقی می ماند. وقتی حساب خود را پاک می کنید، اطلاعات گروه هایی که ایجاد نموده اید یا اطلاعات مرتبط با کاربران دیگر که با شما در ارتباط بوده اند، مانند کپی پیام هایی که برای آن ها ارسال نموده اید، همچنان باقی خواهد ماند.

اما واقعیت این تغییرات چیست و افراد چقدر باید درباره آن نگران باشند؟

اتفاقی که باعث این تغییرات شد، شرایط جدید واتس اپ است و الزاماتی است که کاربران با آن موافقت می نمایند. طی چند روز گذشته از کاربران خواسته شده که با این تغییرات موافقت نمایند. در حال حاضر آن ها می توانند پذیرش این شرایط را به تعویق بیاندازند و به زمان دیگری موکول نمایند، اما در نهایت کاربران دیگر قادر نخواهند بود که بدون موافقت با این قوانین جدید از واتس اپ استفاده نمایند.

این قوانین جدید شامل توضیحات مختصری مبنی بر این است که واتس اپ چگونه اطلاعات کاربران را با فیس بوک به اشتراک خواهد گذاشت و این اطلاعات به اشتراک گذاشته شده چگونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. شرایط حریم خصوصی جدید اعلام می دارد که به عنوان بخشی از خانواده شرکت های فیس بوک، واتس اپ اطلاعاتی از این خانواده شرکت ها دریافت خواهد نمود و همچنین با آن ها به اشتراک می گذارد.

ما ممکن است اطلاعاتی که از آن ها دریافت می کنیم را مورد استفاده قرار دهیم و آن ها ممکن است اطلاعاتی را که از ما دریافت می نمایند به منظور یاری به عملکرد، ارائه، توسعه، درک، تنظیمات اختصاصی، پشتیبانی و بازاریابی خدمات و پیشنهاد ها مورد استفاده قرار دهند.

این خلاصه ای از وضعیتی است که به نگرانی ها و ترس ها دامن زده؛ مبنی بر اینکه ممکن است داده ها و اطلاعات افراد در واتس اپ محافظت نشوند. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که اطلاعات گردآوری شده توسط واتس اپ، چت ها را شامل نمی گردد.

زیرا چت ها رمزگذاری شده اند و از این رو محتوای چت ها حتی در صورتی که شرکت بخواهد، برای آن ها قابل دیدن نخواهد بود.

بلکه داده های شخصی از قبیل شماره تلفن کاربران و لیست تماس ها و نام پروفایل ها و تصاویر و داده های تشخیصی مد نظر است؛ بنابراین - دست کم تا کنون- جایی برای نگرانی از بابت اینکه مکالمات خصوصی واتس اپی ما برای مثال به منظور اهداف تبلیغاتی فیس بوک مورد استفاده قرار بگیرند وجود ندارد.

فراتر از اینها، واتس اپ مُصِر است که کاربران اروپایی حتی با موافقت با این شرایط، هیچ تغییراتی در استفاده از داده های خود نخواهند دید. یکی از سخنگویان واتس اپ می گوید: در روش های به اشتراک گذاری واتس اپ در ناحیه اروپا (از جمله انگلستان)، هیچ تغییری ناشی از شرایط خدمات و حریم خصوصی بروزرسانی شده واتس اپ، رخ نخواهد داد

برای جلوگیری از ایجاد هرگونه تردید، هنوز هم مواردی وجود دارد که واتس اپ، داده های کاربر در منطقه اروپا را به منظور استفاده از این داده ها در توسعه محصولات یا تبلیغات در اختیار فیس بوک نگذارد.

مدیر سیاست های عمومی واتس اپ در اروپا، خاورمیانه و آفریقا در رشته توییتی به استدلالی کم و بیش مشابه پرداخت. او می نویسد: مواردی وجود دارد که واتس اپ، داده های کاربران در اروپا را به منظور استفاده برای توسعه محصولات خود و یا اهداف تبلیغاتی، با فیس بوک به اشتراک نمی گذارد.

بروزرسانی مهمی که واتس اپ اخیرا اضافه نموده، مشخصه های جدیدی است که به افراد امکان می دهد تا با کسب و کار ها ارتباط برقرار نمایند - و فیس بوک می تواند میزبان این کسب و کار ها باشد. حین تماس، پیام ها ممکن است توسط فیس بوک مدیریت شده و ذخیره شوند، و از این رو این مکالمات ممکن است به صورت کلی با این شرکت به اشتراک گذاشته شوند.

البته کاربران باید در صورت وقوع چنین چیزی از آن آگاه شوند. طی مکالمه با کسب و کاری که فیس بوک پیام هایش را مدیریت می نماید، یک پیام ظاهر می گردد و در صورتی که کاربر نخواهد این اطلاعات را (با فیس بوک) به اشتراک بگذارد، می تواند مکالمه را متوقف کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "اشتراک داده های خصوصی کاربران واتس با فیس بوک؛ ماجرا چیست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتراک داده های خصوصی کاربران واتس با فیس بوک؛ ماجرا چیست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید