از خود مراقبتی چه می دانیم؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، استرس کم تر و سیستم ایمنی بالاتر می تواند شما را حتی در برابر سرماخوردگی، آنفولانزا و انواع بیماری ها کمک کند و احساس قدرت جسمی بیشتری به شما ببخشد.

از خود مراقبتی چه می دانیم؟

این کلمه را کجا شنیده ایم؟ چه وقت هایی از آن استفاده می کنیم؟ وقتی بیمار می شویم؟ وقتی صدمه ای می بینیم؟ یا هرروز؟ باید بیمار شویم و در سلامتی مان خللی ایجاد شود تا به خودمراقبتی فکر کنیم یا نه؟ بعد از این چندثانیه از خودمان بپرسیم: من چقدر از خودم مراقبت می کنم؟

خودمراقبتی؛ چند ثانیه به این واژه فکر کنیم و ببینیم چه چیز هایی به ذهنمان می آید؟ این کلمه را کجا شنیده ایم؟ چه وقت هایی از آن استفاده می کنیم؟ وقتی بیمار می شویم؟ وقتی صدمه ای می بینیم؟ یا هرروز؟ باید بیمار شویم و در سلامتی مان خللی ایجاد شود تا به خودمراقبتی فکر کنیم یا نه؟

بعد از این چندثانیه از خودمان بپرسیم: من چقدر از خودم مراقبت می کنم؟

خودمراقبتی مفهوم ساده ای است که زندگی ما را تحت تأثیر خودش قرار می دهد. هر روز بدون آنکه بدانیم در موردش صحبت می کنیم. هر روز برای بهتر شدن حالمان تلاش می کنیم. سعی می کنیم مدیریت استرس بالاتری داشته باشیم و مفیدتر باشیم. سعی می کنیم ارتباطاتمان را بهتر کنیم: همه این ها را در خودمراقبتی پیدا می کنیم.

قبل تر ها وقتی صحبت از سلامت می شد، همین که بیماری خاصی نداشتی کافی بود تا سالم نامیده شوی. اما امروز سلامتی یک ذهن سالم هم می خواهد که در یک بدن سالم زندگی می کند. حالا دقیق تر شویم. دقیقا خود مراقبتی چیست و چه ابعادی از زندگی ما را درگیر می کند؟

مراقبت از خود یعنی چه؟

مراقبت از خود فقط به ابعاد جسمی ما منحصر نمی شود. وقتی می گوییم خودمراقبتی، خیلی از ما به دکتر رفتن و چکاپ های مداوم فکر می کنیم و برخی از ما به سلامت روح و برخی از ما به توجه به نیاز های جسمی و روحی. اما خودمراقبتی کمی بیشتر از این حرف ها زندگی ما را دربر دارد و به عنوان های احساسی، معنوی، جسمی و اجتماعی تقسیم می شود. وقتی از خودمراقبتی می گوییم، کتاب خواندن هم مطرح می شود. کار هایی که حال روحمان را بهتر کند، مثل شنا کردن و آواز خواندن هم مطرح می شود.

بهره وری شما افزایش پیدا می کند

بهتر کارهایمان را انجام می دهیم و در محیط کار و خانه مفیدتر هستیم. همان زمان را صرف می کنیم، اما می توانیم متمرکزتر باشیم و به کار های مورد علاقه خودمان برسیم. پس وقتی یاد می گیریم به چیز هایی نه بگوییم و به کار هایی که اهمیت بیشتری برای زندگی شما دارد بپردازیم، زندگی خود را متمرکز روی اهدافتان کرده ایم و بهره وری بیشتری را تجربه کرده ایم. با راه چاره های خودمراقبتی و تمرین آن ها، بهره وری روزمره ما را افزایش خواهد داد.

در برابر بیماری مقاوم می شوید

سیستم ایمنی بدن ما وقتی از خودمان مراقب می کنیم بالاتر می رود و کم تر هم مریض می شویم. بدن ما کم تر در برابر سرماخوردگی مقاومت می کند و احساس قدرت بیشتری داریم. شواهد نشان می دهد فعالیت های خودمراقبتی، سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما (PNS) را به فعال می کند و این یعنی بدن ما در حالت آرامش و رشد پیش می رود و سیستم ایمنی بدن ما بالاتر می رود.

استرس کم تر و سیستم ایمنی بالاتر می تواند شما را حتی در برابر سرماخوردگی، آنفولانزا و انواع بیماری ها کمک کند و احساس قدرت جسمی بیشتری به شما ببخشد. علاوه بر این باعث تقویت احساس مثبت به خود می شود که به طور ناخودآگاه پیام مثبت را به شما می دهد که کفتگوی منفی و صدای درونی انتقادی شما را کم می کند.

منبع: فرادید

به "از خود مراقبتی چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خود مراقبتی چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید