آیا طب سوزنی می تواند فشار خون بالا را درمان کند؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، فشار خون بالا را می توان با گزینه های درمانی مختلف، از جمله داروها، داروهای طبیعی و درمان های جایگزین درمان کرد. طب سوزنی یکی از گزینه های درمانی جایگزین رایج برای فشار خون بالا است.

آیا طب سوزنی می تواند فشار خون بالا را درمان کند؟

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

فشار خون بالا را می توان با گزینه های درمانی مختلف، از جمله داروها، داروهای طبیعی و درمان های جایگزین درمان کرد. طب سوزنی یکی از گزینه های درمانی جایگزین رایج برای فشار خون بالا است.

امروزه فشار خون بالا یکی از مشکل بهداشتی رایجی است، که عمدتا به دلیل سبک زندگی استرس زا ایجاد می شود. این شرایط سلامتی هم با چاقی، پیری، اعتیاد به الکل، سیگار کشیدن و بیماری های خاص مانند دیابت یا بیماری های کلیوی در ارتباط است. اشخاص با فشار خون بالا علایمی مثل، تنگی نفس، سردرد، تهوع، بی قراری، خستگی و تاری دید را تجربه می کنند. فشار خون کنترل نشده می تواند عوارض خاص مانند حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، سندرم متابولیک و از دست دادن بینایی را ایجاد کند. آخرین تحقیقات در علوم پزشکی تعدادی گزینه درمانی برای فشار خون بالا پیشنهاد کرده اند.

داروهای فشار خون بالا در بلند مدت می تواند سبب عوارض جانبی خاصی شود. بنابراین ممکن است برخی درمان های جایگزین انتخاب کنند. برخی از راه حل های طبیعی و درمان های مختلف، مانند آروماتراپی، و روش های تمدد اعصاب که می توانند فشار خون را به حالت طبیعی برگردانند وجود دارد. طب سوزنی هم یکی از روش های جایگزین موثر است.

طب سوزنی برای فشار خون بالا

این روش یکی از قدیمی ترین روش های درمانی است که از هزاران سال قبل ریشه در کشور چین دارد و در سراسر جهان استفاده می شود. حدود 2000 نقطه طب سوزنی بر روی بدن انسان وجود دارد که با توابع مختلف بدن ارتباط دارند. در این روش سوزن هایی به نازکی مو به وسیله پوست به اعماق مختلف نقاط استراتژیک بدن وارد می شوند. این یک گزینه درمانی جایگزین موثر در طب سنتی چین (TCM) است و می تواند برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات مانند بی خوابی، سردرد، استرس، درد مفاصل، آرتروز، دیابت، میگرن، آسم و فشار خون بالا استفاده شود.

با توجه به آخرین گزارشات تحقیقات علمی، طب سوزنی با مسدود کردن پذیرنده بتای اعصاب سمپاتیک و با تحریک سیستم آدرنالین-آنژیوتانسین فشار خون را پایین می آورد. طب سوزنی، همراه با تحریک الکتریکی، که به نام الکترو-طب سوزنی هم شناخته می شود، همچنین می تواند فشار خون بالا را درمان کند. در طول این درمان سوزن ها تیز به نقاط تعیین و یا نقاط کلیدی حاضر بر روی پاها، ساعد و مچ وارد می شود. در روش الکترو-طب سوزنی، جریان های فرکانس پایین به وسیله سوز های طب سوزنی منتقل می شوند. سوزن ها به دستگاهی متصل می شوند که به طور مداوم پالس های کوچک فرکانس پایین الکتریکی تولید می کند. دو سوزن باهم اعمال می شوند، به طوری که پالس های الکتریکی از یک سوزن به دیگری منتقل می شوند. چندین جفت سوزن از چنین جفت هایی اعمال می شوند که باعث تحریک برخی مواد شیمیایی در مغز می شوند که به کاهش واکنش پاسخگویی به سیستم قلبی-عروقی کمک می کند. این امر به کاهش فعالیت قلب و نیازش به اکسیژن را کم می کند، که به نوبه خود به طور قابل توجهی فشار خون بالا را پایین می آورد. سوزن ها هربار باید حداکثر به مدت 30 دقیقه اعمال شوند. این روش تنها باید به وسیله یک متخصص انجام گیرد. تحقیقات علمی مختلفی مدعی اثربخشی این نوع درمان است. نقاط طب سوزنی که در این تحقیقات استفاده شده شامل ST36, SP6, HT7, K3, SP9, LI4, LV3, LI11, ST9, P5, P6, LI10 می باشد.

با این حال، معمولا درمان فشار خون بالا بوسیله این روش همراه با گیاهان دارویی خاص توصیه می شود. استفاده از گیاهان دارویی مانند شان ژا، تیان ما و شیا کو کا ئو برای درمان فشار خون بالا موثر است. تیان ما در تسکین علایم فشار خون بالا مانند، سردرد سرگیجه و بی حسی اندام مفید است. شاخ و برگ گیاه یه جو هوآ یا گلِ گل داودی می تواند به وسیله گشاد کردن عروق محیطی فشار خون بالا را کاهش دهد. این گیاه را می توان در قالب پودر، چای گیاهی، یا مکمل های غذایی استفاده کرد.

طب سوزنی عملکرد کلی بدن را به وسیله روش های طبیعی تنظیم می کند که موجب کاهش فشار خون بالا و طبیعی شدن سطح آن می انجامد. طب سوزنی همچنین به کاهش استرس کمک می کند و موجب آسودگی و اثر آرام بخشی است که به نوبه خود مفید است. بنابراین، این درمان یک روش بی خطر و موثر برای کاهش علایم جدی فشار خون بالا و جلوگیری از عوارض تهدیدکننده حیات است.

منبع: راسخون

به "آیا طب سوزنی می تواند فشار خون بالا را درمان کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا طب سوزنی می تواند فشار خون بالا را درمان کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید