یک اتفاق دیگر برای بورس! ، کارگزاری ها اعتبارات را پس می گیرند؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، معاملات بازار سهام با روندی نزولی دنبال می شود و به عقیده کارشناسان بزرگ ترین مشکل حال حاضر بورس کمبود نقدینگی است. در روزهای پایانی سال 99 ریسک بالای بازار سهام و مبهم بودن شرایط متغییرهای تاثیرگذار بر بورس باعث شده تا خریداران بزرگ فعلا دست نگه دارند و سرمایه خود را وارد بازار سهام نکنند و این درحالست که هز روز شاهد خروج نقدینگی از سمت سهامداران حقیقی هستیم.

یک اتفاق دیگر برای بورس! ، کارگزاری ها اعتبارات را پس می گیرند؟

مجموع معاملات امروز بازار سهام حدود 9/5 هزار میلیارد تومان بود که درصد زیادی از این معاملات به خرید و فروش اوراق اختصاص یافت و فعلا معاملات سهام در بورس با فرایندی فرسایشی همراه شده و کارشناسان این فرایند فرسایشی و کم شدن نقدشوندگی بازار سهام را از معایب دامنه نوسان نامتقارن می دانند. دامنه نوسان نامتقارن بازار سهام را به صورت مقطعی مثبت کرد اما دیری نگذشت که سایه سیاه فرایند نزولی دوباره روی سر بورس ظاهر شد و کارشناسان بارها در رابطه با کارساز نبودن این روش برای بلندمدت هشدار داده بودند و حالا تصمیم تغییر دامنه نوسان اولین تصمیم لکه دار در کارنامه رئیس جدید سازمان بورس ثبت شده است.

در شرایطی که فرایند بازار سهام نزولی است و بسیاری از نمادها در صف فروش قفل شدند کارگزاری ها برای مشتریانی که از کارگزاری اعتبار دریافت کردند پیام فرستادند و خواستار بازپس گیری اعتبارات خود شدند و این درخالیست که 90 درصد کسانی که از کارگزاری اعتبار دریافت کردند و با اعتبارات خود سهام خریدند ضرر زیادی کردند. اما این اقدام کارگزاری ها چقدر روی بازار سهام تاثیر می گذارد؟ اگر مشتریان اعتبارات خود پس ندهند کارگزاری می تواند سهام آن ها را بفروشد و مبلغ اعتبار را از حساب آن ها کسر کند؟

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با وبلاگ همصحبت در رابطه با اعتبارات کارگزاری ها گفت: عموما کارگزاری ها هر سال در اسفند ماه سعی دارند اعتباراتی که به مشتریان پرداخت کردند را پس بگیرند تا حساب مالی سال 99 را بدون کمترین طلب محاسبه کنند اما در شرایط حال حاضر بیشتر کسانی که اعتبار دریافت کردند در بورس ضرر کردند.

این کارشناس در رابطه با اقدام کارگزاری در ضورت پس ندادن اعتبار گفت: اصولا سهامداران بزرگ که اعتبارات زیادی دریافت کردند این اعتبارات را پس نمی دهند و کارگزاری نیز ه دلیل گردش حساب بالای آن ها نمی خواهد این مشتریان را از دست بدهد و برای همین موضوع اقدامی انجام نمی دهد و کسانی هم که اعتبارات کوچک از کارگزاری گرفتند اگر سهام خود را نفروشند از لحاظ قانونی کارگزاری حق فروش سهام آن ها برای تسویه اعتبار را ندارد مگر اینکه توافق نامه ای مبنی بر فروش سهام در صورت پس ندادن اعتبارات بین مشتری و کارگزاری امضا شده باشد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس وبلاگ همصحبت بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "یک اتفاق دیگر برای بورس! ، کارگزاری ها اعتبارات را پس می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک اتفاق دیگر برای بورس! ، کارگزاری ها اعتبارات را پس می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید