چطور جای جوش های صورت را از بین ببریم؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، زندگی آنلاین/ زمانی که بافت بدن صدمه یا آسیب ببیند، بدن گروه ترمیم کننده خود را به سرعت برای درمان جوش صورت به محل آسیب دیدگی می فرستد. گلبول های سفید خون و گونه های مختلف مولکول های التهابی این گروه ویژه را تشکیل می دهند که برای التیام دادن بافت آسیب دیده و مقابله با عفونت فعالیت می کنند. با این حال بافت پس از برطرف شدن عفونت نمی تواند همواره به حالت پیشین خود بازگردد و در نتیجه جای جوش روی پوست باقی می ماند که باید به درمان جای جوش پرداخت.

چطور جای جوش های صورت را از بین ببریم؟

انواع جای جوش

جای جوش نرم: این نوع جای جوش لبه های شیب دار و مدور محوی دارد که با پوست اطراف درمی آمیزد و چندان جلب توجه نمی کند. جای جوش های نرم معمولاً کوچک، مدور یا خطی و همان گونه که از نام شان برمی آید نرم هستند.

جای جوش چکشی: این نوع جای جوش که معمولاً روی گونه دیده می شود، جای جوشی کوچک اما عمیق با لبه دندانه دار و کناره های شیب دار است. جای جوش چکشی در صورت نرم بودن با کشیدن پوست بهبود می یابد، اما درمان اسکار گونه سفت آن سخت است.

جای جوش فیبروتیک فرورفته: جای جوش چکشی به مرور زمان تبدیل به نوع فیبروتیک فرورفته می شود که مانند نوع چکشی لبه های تیز و کناره های شیب دار دارد، اما پایه آن بزرگ تر و محکم تر است.

روش های درمان جای جوش

با متخصصین پوست مشورت کنید. پزشکان متخصص از تکنیک های مختلفی برای درمان جای جوش صورت استفاده می نمایند تا کمتردیده شود:

روش سوزن زدن یا میکرونیدلینگ: ایجاد شیارهای عمودی زیاد توسط سوزن های مخصوص بر روی یک اسکار سفید می تواند بازسازی پوست جدید در آن ناحیه را تحریک کند. همچنین روش سوزن زدن می تواند در جای جوش صورت فرورفته نیز مفید باشد. میکرونیدلینگ در ناحیه اسکار برای رفع جای جوش باعث می شود بافت زیر اسکار تحریک شده و افزایش یابد، درنتیجه اسکار فرو رفته بالا می آید. سلول های فیبروبلاست پوست در اثر تحریک سوزن ها، پوست جدید تولید می نمایند، درنتیجه اسکار فرورفته به سطح پوست نزدیک تر می شود.

تزریق ژل: یکی از روش های برای درمان جای جوش صورت، تزریق ژل است. جای جوش عمیق را می توان با استفاده از تزریق ژل بالا آورد و آن را هم سطح پوست نمود. همچنین ژل های پوستی می توانند ظاهر جای جوش های درهای شکل را بهبود بخشند. ممکن است از پرنماینده های متفاوتی در این خصوص استفاده شود، ازجمله سیلیکون یا چربی خود بیمار.

استروئیدها: تزریق آستروئید در زیر اسکار می تواند به کاهش اندازه جای جوش های برآمده و یا کلوئیدی و از بین بردن جای جوش صورت کمک نماید.

لیزر درمانی: با استفاده از لیزر می توان به درمان اسکار و جای جوش کمک نمود. در لیزر جای جوش و قرمزی کاهش می یابد به نحوی که بیشترین مطابقت را با پوست اطراف خود به دست می آورد. لیزرهای مختلف برای از بین بردن جای سوختگی، زخم و جوش در دسترس هستند.

لایه برداری: متخصص پوست لایه بالایی پوست را منجمد کرده و سپس با استفاده از یک ابزار ساینده به آرامی سطح پوست را لایه برداری می کند. رویش پوست جدید به پر کردن اسـکارهای عمیق مانند جای جوش صورت، جای جوش چکشی و یا واگنی کمک می کند.

لایه برداری سطحی: این روش فقط برای درمان اسکار جای جوش های بسیار سطحی مناسب است. روش های مختلف برای لایه برداری سطحی به کار گرفته می شود ازجمله استفاده از لایه بردارهای قوی که بتواند سطح پوست را صاف نمایند.

در چه افرادی جای جوش باقی می ماند

چگونگی و دلیل به وجود آمدن جای جوش صورت کاملاً معین نیست. از آن جایی که جای جوش در هر فرد متفاوت با دیگری است، احتمال داده می شود که بعضی بیشتر در معرض این آسیب پوستی باشند. در میان افرادی که بیشتر با مشکل جوش و جای جوش روبرو می شوند، غالباً عامل ژنتیکی نیز یافت می شود و هم شدت و هم نوع جای جوش می تواند ارثی باشد. طول عمر جای جوش گاهی بسیار طولانی است، بعضی از جای جوش ها در مدت وجودشان تنها اندکی تغییر می نمایند، حال آن که تعدادی نیز به مرور محو می شوند. شکی نیست که جای جوش بیشتر روی پوست افرادی دیده می شود که شدیدترین نوع جوش و ضایعه پوستی، برای مثال ضایعه های عمیق ندولر، را تجربه می نمایند.

منبع: همگردی

به "چطور جای جوش های صورت را از بین ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور جای جوش های صورت را از بین ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید