هیتمن 3 از بازی جیمز باند برایمان می گوید

به گزارش وبلاگ همصحبت، چندی پیش بازی ویدیویی هیتمن 3 به صورت رسمی عرضه شد و نه تنها با استقبال بسیاری از منتقدان و طرفداران روبرو شد و توانست موفقیت قسمت های قبلی را تکرار کند، بلکه آن موفقیت ها را به سطح بالاتری هم برد و توانست در جایگاه اوج سه گانه جدید هیتمن قرار گیرد. علاوه بر اینکه به صورت مستقل هیتمن 3 به عنوان یک بازی ویدیویی حرف های زیادی برای گفتن دارد، اما از جنبه ای دیگر هم می تواند برای ما بسیار حائز اهمیت باشد. مدتی پیش مشخص شد که خالقان بازی هیتمن 3 یعنی استودیو IO Interactive، قرار است یک بازی بر اساس شخصیت معروف جیمز باند خلق کنند. با توجه به تجربه این استودیو در ساخت مجموعه بازی های اخیر هیتمن، به احتمال زیاد هم اکنون بتوانیم جزئیات و انتظارات معقولی را از بازی جیمز باند آن ها در نظر داشته باشیم.

هیتمن 3 از بازی جیمز باند برایمان می گوید
  • بازی جیمز باند از سوی سازندگان هیتمن معرفی شد

جزئیات زیادی از بازی جیمز باند استودیو IO Interactive منتشر نشده است اما می دانیم که این بازی در حال حاضر با نام موقت پروژه 007 (Project 007) معرفی شده است. اگر کمی دقیق تر نگاه کنیم، می توانیم شباهت هایی را میان مأمور 47 و مأمور 007 بیابیم. به هر حال، هر دوی آن ها مأموران مخفی خبره ای هستند که شخصیت های منحصر به فردی دارند. در واقع اگر به آثار هیتمن و به خصوص قسمت سوم آن نگاهی بیندازیم، می توانیم ایده های جالبی را تصور کنیم که می توانند به خوبی یک بازی جیمز باند منتقل شوند؛ با این تفاوت که آثار جیمز باند به دلایل سابقه طولانی داستانی آن ها در فیلم ها، حتی شاید گزینه ای با پتانسیل بالاتر برای استودیو IO Interactive باشد.

این بار آن ها می توانند علاوه بر حفظ ویژگی های آثار قبلی خود و ترجمه آن ها به بازی جدید خود، از ویژگی های شخصیتی جیمز باند و ماجراهایش استفاده کنند و علاوه بر بهبود گیم پلی، بار روایی بازی را هم بیش از پیش سازند. به خصوص اینکه آن ها قرار است ماجرای خود را از مأمور 007 تعریف کنند. در ادامه به نکاتی پرداخته ایم که با توجه به مأموریت های بازی هیتمن 3 می توانیم از اثر بعدی این استودیو انتظار داشته باشیم.

راه حل های غیرمتعارف برای کشتن اهداف

اغلب ماجراهای جیمز باند، با ملاقات مأمور 007 و Q آغاز می شود؛ جایی که Q ابزار و تجهیزات هوشمندانه ای را طراحی کرده است تا جیمز باند در مأموریت های خود از آن بهره ببرد. بنابراین، ما همیشه می بینیم که باند با چنین ابزار پیشرفته و خاصی که این دانشمند برای او طراحی کرده، راهی مأموریت های خود می شود. با این حال، مسأله این است که برخی از این ابزارها به ندرت به صورت طبیعی و معمول خود در فیلم ها استفاده می شوند و بیشتر استفاده آن ها در سطح خفیف تری است که انتظار آن را نداریم.

  • قاتل خاموش در اوج؛ نقد ها و نمرات Hitman 3 منتشر شد

با دانستن این موضوع، می توانیم امید داشته باشیم که در بازی جیمز باند این ابزار به صورت بسیار بهتر و هوشمندانه تری استفاده شود. مجموعه بازی های هیتمن استودیوی IO Interactive، همگی درباره یافتن راه های نامتعارف و عجیبی برای از بین بردن و کشتن اهداف معین شده است. برای مثال، شما هم احتمالا تا به امروز کارهایی مثل استفاده از سیم های فرسوده برای اتصال برق به اهدافتان یا حتی فریب آن ها برای خم شدن به سوی نرد ه های معیوب یا بسکمک از این راه های بکر دیگری که به ذهنتان خطور کرده، در این آثار انجام داده اید. در واقع، این مهم ترین و منحصر به فردترین ویژگی مجموعه بازی های اخیر هیتمن است که توسعه دهندگان آن را به خوبی توانسته اند اعمال کنند.

این کارها و شیوه های عجیب و جالب به همراه ابزار متعددی که جیمز باند در اختیار دارد، می تواند ترکیبی عالی خلق کند. تجربه بازی های هیتمن به ما نشان داده که IO Interactive در ایجاد سناریوهای خلاقانه قتل در بازی های خود تبحر دارد. به همین خاطر، عجیب نیست که از آن ها انتظار داشته باشیم که با در اختیار گذاشتن ابزار خاص باند برای بازیکنان شرایطی را مهیا کنند که آن ها بتوانند با آزادی عمل بیشتری و با انجام کارهای بکرتری مأموریت های خود را انجام دهند و اهداف هر مرحله را از بین ببرند.

یک مأمور مخفی واقعی

بیشتر بازی های ساخته شده درباره جیمز باند برگرفته از فیلم های آن است و گاه سکانس های اکشن فیلم ها را در قالب ست پیس هایی به تصویر می کشند. با وجود این، در این بازی ها بسکمک از کارهای جیمز باند مغفول مانده اند و به آن ها پرداخته نشده است، به هر حال او یک جاسوس حرفه ای است و نمی توان از این بخش شخصیت او چشم پوشی کرد. وقتی جیمز باند در تعقیب گریز نیست یا کسی را نمی زند یا به افراد شرور شلیک نمی کند، او در اطراف می چرخد، درباره مکان حادثه تحقیق و پرس وجو می کند و مکالمه هایی مرموز با تبه کاران بسیار پولدار و غنی انجام می دهد. بخش میانی بیشتر داستان های جیمز باند، جایی است که او با استفاده از مهارت های منحصر به فرد جاسوسی خود از ماجرای تبه کار و شخصیت منفی اصلی داستان آگاه می شود.

این اتفاقی است که کم وبیش در مأموریت های هیتمن شاهد آن بوده ایم. شما هدفی را که باید از پای دربیاورید، می شناسید و می توانید ببینید که در هر لحظه در چه مکانی هستند. با این حال، این را نمی دانید که چگونه به آن ها برسید یا چگونه بدون اینکه کسی متوجه شود، آن ها را از پای درآورید. مأموریت های هیتمن بسیار تکرار پذیر است تا شما این شانس را داشته باشید که راز های مختلف اهداف معین شده را متوجه شوید و همچنین با ردیابی آن ها بفهمید که به چه مکان هایی خواهند رفت و چه کارهایی را انجام خواهند داد. دانستن این موضوعات، برای شما گزینه ها و امکانات زیادی را برای آسیب زدن به آن اهداف فراهم می کند.

استودیوی IO Interactive می تواند بخش زیادی از این گونه از طراحی بازی (گیم دیزاین) را در قالب یک بازی ویدیویی جیمز باند انجام دهد و گیمرها را تشویق کند تا با استفاده از کارهایی قبیل مخفی کاری، گمراه کردن و فریبندگی به مناطق با امنیت بالا ورود پیدا کنند و اطلاعات مهمی را به دست آورند. از این نظر، طراحی مراحل هیتمن بسیار غیرخطی پایه ریزی شده است. همین قضیه می تواند ما را امیدوار کند که آن ها برای بازی جیمز باند هم از یک طراحی مراحل غیرخطی این چنینی بهره ببرند و این قضیه اصلا دور از انتظار نیست و می تواند به شکل جالبی اعمال شود. فقط به این تصور کنید که ممکن است پارامترهای مأموریت ها و همچنین اهداف شما با توجه به میزان خوب بودن کارتان در نقش یک جاسوس حرفه ای، تغییر پیدا کند. در صورت تحقق چنین امری، از هم اکنون می توانیم به نتیجه خوشایند آن فکر کنیم و در انتظار بازی در نقش مأمور 007 باشیم.

مأمور مخفی در حالت اکشن

مأموریت پایانی بازی هیتمن 3 کار بسیار جالب و هیجان انگیزی را انجام می دهد. بعد از سه بازی که مأموریت بزرگ آن ها همیشه شما را تشویق می کردند که از مبارزه مستقیم اجتناب کنید و بیشتر به مخفی کاری یا کارهای بکرتری رو بیاورید، آخرین مرحله هیتمن 3 این محدودیت ها را کنار می گذارد و به شما این فرصت را می دهد که از سلاح های خود به صورت کامل استفاده کنید و وارد یک اکشن تمام عیار اما نفس گیر شوید. در حالی که مأمور 47 راه خود را به سوی جلوی قطار می گشاید، او مدام با مکان های باریک و تنگی روبرو می شود که مخفی کاری در آن سخت است و انتخاب های شما برای این کار کاهش می یابند. با این حال، همچون همیشه، استفاده کامل از سلاح هایتان هم کار بسیار خطرناکی است زیرا طبق معمول مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا مأمور 47 از پای دربیاید. این یعنی اگرچه در این مأموریت پایانی به صورت طبیعی بیش از مأموریت های دیگر به مبارزه مستقیم خواهید پرداخت اما همچنان باید در حین این مبارزه هوشمندانه عمل کنید.

مأموریت پایانی با تعادلی که میان مخفی کاری، مبارزه و برنامه ریزی برای پیشروی ایجاد کرده، باعث شده فرمولی را که در 20 مأموریت بازی تجربه کرده اید، به یک باره دگرگون کند و این چیزی است که کاملا با یک بازی جیمز باند جور درمی آید. این مأموریت، مأموریتی نیست که شما فقط با شلیک کردن به سوی هر فردی که ببینید به راه خود ادامه دهید؛ هرچند می توانید چنین کاری را هم انجام دهید! در واقعیت، در آن مرحله، برخی از واگن های قطار پر از محافظان زیادی است که می توانند بسیار برای شما دردسرساز شوند و علاوه بر آن برخی از این محافظان هم در مناطق دیگر مشغول گشت زنی هستند و به همین خاطر در صورت اتخاذ چنین تصمیمی، کار برای شما اصلا آسان نخواهد بود. اگر بخواهید همه را از پای درآورید، باید از ابزار مختلفی همچون بمب صوتی، نارنجک و… استفاده کنید. این مأموریت ترکیبی عالی از مأمور 47 به عنوان یک مأمور مخفی با توانایی بالا برای قتل و همچنین یک فرد واقعی که باید از خود محافظ کند، ایجاد کرده است. ترجمه چنین ترکیبی به شدت برای یک بازی با موضوع جیمز باند هیجان انگیز خواهد بود. دقیقا این موضوع دیگری است که می توانیم امید داشته باشیم که IO Interactive به درستی بتواند در بازی آینده خود عملی کند چراکه کاملا با ویژگی های شخصیتی مأمور 007 همخوانی دارد.

تجربه وقایع داستانی بیشتری درون مأموریت های بازی

در بیشتر مأموریت های بازی هیتمن، مأمور 47 به تنهایی مأموریت را پیش می برد. او برای پیشبرد مرحله از طریق رادیو و با کمک دایانا برنوود و چند فرد دیگر نکاتی را دریافت می کند؛ اما این قضیه غالباً به همین اندازه ختم می شود. با این حال، در بازی هیتمن 3 و در مأموریت The Farewell، شاهد تغییرات خاص و مهمی بودیم. در این مرحله، دایانا در همان میهمانی و جشنی که مأمور 47 قرار است در آن نفوذ کند، حضور دارد و حتی با یکی از اهداف معین شده ای که مأمور 47 باید او را به قتل برساند، ارتباط برقرار می کند و با او وقت می گذراند. اگر بخواهید روی حضور او حساب باز کنید و برای رسیدن هدف خود روی او تکیه کنید، می تواند به گونه ای نقش همراه را انجام دهد و در پیشروی مرحله نقش مثبتی بگذارد.

ما این را بارها در فیلم های جیمز باند دیده ایم و این واقعیت را می دانیم که فیلم های جیمز باند فقط در مورد مأمور 007 نیست؛ بلکه او با دیگر مأموران تعامل برقرار می کند، دوستانی می یابد و در طول انجام مأموریت ها روی کمک دیگران تکیه می کند. اگر بخواهیم از این جنبه به قضیه نگاه کنیم، می توان گفت که مأموریت The Farewell ممکن است تلاش موفقی از سوی سازندگان بازی برای همکاری یک مأمور مخفی با مأمور مخفی دیگری در میانه مأموریتی مهم باشد. پیدا کردن دایانا در لحظه کلیدی (و به ویژه با لباس مبدل) به شما فرصت بهره گیری از کمک او در این عملیات را می دهد تا از طریق چیزهایی مثل فریب دادن هدف قتل یا کشاندن او به منطقه ای خاص بتوانید به راحتی آن هدف را به کمک دایانا از بین ببرید.

  • هر آنچه باید درباره کاراکتر جیمز باند و بازیگرانش بدانید

ترکیب ست پیس های بزرگتر اسکریپت شده و شخصیت های دیگر و اعمالشان که روی داستان و مأموریت اثرگذار باشد و در نهایت همکاری با مأمورهای مخفی دیگر یک ترکیب عالی به وجود می آورد که می تواند در طراحی بازی اثر جیمز باند استودیو IO Interactive تأثیر چشمگیری داشته باشد؛ زیرا کاملا با چیزهایی که از جیمز باند دیده ایم، همخوانی دارد.

نزدیک شدن به شخصیت منفی و شرور داستان

همان طور که گفته شد، بخش زیادی از مراحل بازی هیتمن بر اساس آماده سازی و تدارک دقیق برنامه هایتان برای انجام هدف خواسته شده پیش می رود. شما می توانید مستقیم و به صورت عادی راه بروید و در فضای بازی به سوی هدف خود شلیک کنید اما اغلب اوقات این بدترین انتخاب ممکن است و انجام چنین کاری به احتمال زیاد منجر به مرگتان در بازی می شود. در عوض نیاز دارید تا زمانی را سپری کنید و الگوهای کاری و کارهای روزمره هدفتان را متوجه شوید یا حتی با استراق سمع از دیگر شخصیت ها، اطلاعاتی را از هدفتان به دست بیاورید و از این اطلاعات برای طرح ریزی نقشه خود استفاده کنید. در واقع، بازی های هیتمن استودیو IO Interactive اجازه می دهد که درباره افرادی که هدف شما برای قتل هستند، جزئیات زیادی را فرابگیرید و از این طریق به صورت اتوماتیک داستان های کوچکتری درون مرحله شکل می گیرد.

دوباره می گوییم که فیلم های جیمز باند فقط درباره جیمز باند نیستند بلکه در این فیلم ها اغلب شخصیت های منفی و شروری وجود دارد که در انجام طرح ها و دسیسه های شیطانی نبوغ خاصی دارند. برخی از شخصیت هایی شروری هم که در تعدادی از مراحل هیتمن دیده ایم، چنین ویژگی هایی دارند و داستان برخی از آن ها در نوع خود جالب و قابل توجه است. با توجه به این فرایند، بسیار محتمل است که انتظار داشته باشیم IO Interactive برای شخصیت های منفی و شرور بازی جیمز باند چنین رویکردی را در نظر بگیرد و حتی با توجه به ظرفیت بالای داستان های مرتبط با باند، در مقیاس بزرگتر و با جزئیات بهتری این کار را انجام دهد. سازندگان بازی هیتمن اکنون با توجه به تجربه ای که کسب کرده اند، این فرصت را در اختیار دارند که توجه بیشتری به آنتاگونیست های خود انجام دهند و به بازیکنان این اجازه را بدهند تا با جاسوسی و هر کار دیگری که ممکن باشد، بتوانند جزئیات جالبی را از داستان های نهفته در این شخصیت های شرور به دست آورند. انجام درست چنین کاری، می تواند تعدادی از برجسته ترین آنتاگونیست های داستان های جیمز باند را رقم بزند.

منبع: این مطلب را Phil Hornshaw نوشته و در سایت Gamespot منتشر شده است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "هیتمن 3 از بازی جیمز باند برایمان می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیتمن 3 از بازی جیمز باند برایمان می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید