نامه عضو کمیسیون بهداشت به نمکی در خصوص نقاط ضعف تشخیص بیماری ها در کشور

به گزارش وبلاگ همصحبت، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت ضمن تقدیر از کادر درمانی کشور مطالبی را در خصوص نقاط ضعف در تشخیص بیماری های واگیر دار و غیرواگیر دار در کشور مطرح نمود.

نامه عضو کمیسیون بهداشت به نمکی در خصوص نقاط ضعف تشخیص بیماری ها در کشور

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ همصحبت، بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت ضمن تقدیر از کادر درمانی کشور مطالبی را در خصوص نقاط ضعف در تشخیص بیماری های واگیر دار و غیرواگیر دار در کشور عنوان نمود.

متن نامه این عضو کمیسیون بهداشت به سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به توضیح زیر است:

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام

ضمن سپاس از زحمات جنابعالی و همه عزیزان عرصه سلامت در راه مبارزه با کرونا و و کنترل اپیدمی آن، احتراماً در این نامه، مطالبی را درباره یکی از نقاط ضعف اساسی و ساختاری کشور در دیده بانی و تشخیص به موقع بیماری های واگیردار و غیر واگیر دار در چند بند، خدمتتان عرض می کنم. امیدوارم همچون همواره مورد توجه و عنایت جنابعالی قرار گیرد.

پیش از هرچیز از زحمات تمام عزیزانی که درسال های دور و نزدیک در امر مدیریت و مبارزه با بیماری ها در جای جای کشور پهناورمان کوشش کرده اند و در راه ریشه کنی بسیاری از بیماری های عفونی، صندلی کشور را در عرصه بین المللی ارتقا بخشیده اند سپاسگزاری می کنم.

1- جناب آقای وزیر! امروز به مدد رشته های مختلف، احتیاجمند بازیابی نظام سلامت هستیم و این کار مستلزم برقراری رابطه جدیدی میان نظام دانایی در کشور با نظام تصمیم گیری است تا با آینده پژوهی، سلامت شهروندان را که وظیفه اصلی هر حکومتی است تامین نماییم

2 - می دانیم که در آینده احتمال شیوع ویروس های آزمایشگاهی و طبیعیِ خطرناکتر از کرونا محتمل خواهد بود حال آن که متاسفانه، یک سازمان مدیریت بحران مستقل و منسجم در وزارت بهداشت با بودجه ای که از قبل پیش بینی شده باشد وجود ندارد.

3- اگر مقایسه ای ساده بین صندلی آنچه بعنوان CDC در وزارت بهداشت و درمان ما وجود دارد با سایر کشور های پیشرفته صورت بگیرد، شاهد یک آشفتگی و پراکندگی مدیریتی و و تصمیم گیری در نظام بهداشت و سلامتمان هستیم. متاسفانه بسیاری از بخش های مختلف مرتبط با رصد سلامت مثل حوزه کشاورزی، پدافند غیر عامل، بهداشت محیط، پزشک خانواده، حوزه درمان، حوزه بیماری های غیر واگیر شورا های سلامت استانی و شهرستانی و ... مستقل از هم عمل می نمایند و به همین دلیل صندلی CDC بشدت تضعیف شده است در حالیکه تمام این حوزه ها باید در زیر چتر مدیریت و تصمیمات واحدی قرار گیرند.

4- با توجه به سرانه جمعیتی کشور، باید حداقل 800 پرسنل متخصص دلسوز و با سواد در رشته های مختلف بالینی و پاراکلینیکی به صورت مستقیم، در زمینه دیده بانی بیماری های عفونی فعال باشند و خروجی تمامی برنامه های مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها نیز گره گشای سلامت باشد.

جنابعالی اگر هریک از برنامه های این حوزه را رصد فرمایید خواهید دید که حضور افراد متخصص، در آنجا بسیار کمرنگ است و بعنوان مثال در حوزه بیماری های غیر واگیر، هر بخش در اختیار فرد یا گروهی خاصی است و هر کس در کوشش برای جذب اعتبارات بیشتر بدون توجه به احتیاج روز جامعه و بدون هماهنگی با سایر بخش ها است. حال آن که بخشی از بیماری های مزمن غیرواگیر نیز منشأ عفونی دارند.

5- مرکز مراقبت بیماری های کشور هنوز فاقد یک آزمایشگاه کامل و تخصصی به تمام معناست و آزمایشگاه مرجع سلامت هم که فعلا در حوزه درمان فعّال است با کاستی های فراوان روبرو است و مدام محتاج انستیتو پاستور و یا آزمایشگاه های دانشکده بهداشت دانشگاه تهران است.

6- ضروری است کمیته های فنّی کشوری برای بیماری های واگیر، از حالت سنّتی خارج گردد و با دعوت از نخبگان کشور در رشته های مختلف، تصمیمات کارشناسی و شجاعانه با پشتوانه اجرایی گرفته گردد و بروز اپیدمی ها را قبل از وقوع، پیش بینی و پیشگیری نمایند.

7- مستحضرید که دنیا آینده در خطر بیوتروریسم و بیماری های نوپدید دیگری قرار گرفته است. معتقدم در آینده با توجه به افزایش ارتباطات و تبدیل دنیا به دهکده ای کوچک، اپیدمیولوژی بسیاری از بیماری ها تغییر خواهد نمود و اگر در حال حاضر مثلا ابولا و زیکا خاص برخی نقاط دنیا است، در آینده چنین نخواهد بود و باید از اکنون به فکر آینده باشیم و در زمینه های مختلف همانند مقاومت میکروبی، هپاتیت مزمن، ایمنی آب و غذا، عفونت های بیمارستانی، عفونت های تنفسی، ایدز، بیماری های قابل پیشگیری با واکسن و بیماری های مشترک انسان و دام و بیماری های قابل انتقال از بندخاتمه و .. که معضل اساسی حال و آینده دنیا است، برنامه ریزی کنیم و کوشش مضاعفی داشته باشیم.

8- بایسته است تا از محل منابع اخیر تخصیص یافته به وزارت بهداشت، صندلی CDC کشور به یک سازمان مستقل ارتقا یابد تا بتوانیم از ظرفیت های همه بخش ها در مدیریتی واحد و با حضور اندیشه ای نو استفاده کنیم و خدای ناکرده شاهد بروز وقایع غافلگیرانه مجددی نظیر اپیدمی کرونا، آنفلوانزا و یا طغیان ایدز در کشور نباشیم.

در خاتمه ضمن سپاس دوباره از زحمات دلسوزانه حضرتعالی، امیدوارم این پیشنهاد را از پزشکی که دانش آموخته محضر بزرگان است بپذیرید.

با تجدید احترام و ارادت

بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی

فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نامه عضو کمیسیون بهداشت به نمکی در خصوص نقاط ضعف تشخیص بیماری ها در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه عضو کمیسیون بهداشت به نمکی در خصوص نقاط ضعف تشخیص بیماری ها در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید