مشکل اصلی در خصوص کرونا ترددهای غیرضروری شهروندان است

به گزارش وبلاگ همصحبت، خبرنگاران/یزد استاندار یزد با اشاره به پیشتازی این استان در زمینه پیشگیری و درمان کرونا، مشکل اصلی در استان را ترددهای غیرضروری شهروندان خواند و گفت: متاسفانه با وجود جلوگیری از ورود مسافران و تعطیلی اصناف، هنوز شاهد ترددهای غیر قابل توجیه در شهرهایمان هستیم.

مشکل اصلی در خصوص کرونا ترددهای غیرضروری شهروندان است

محمدعلی طالبی امروز چهارشنبه ششم فرودین ماه در جریان ملاقات نوروزی با وبلاگ همصحبت خبرگزاری های و سایت های خبری یزد که در سالن کوثر استانداری یزد برگزار گردید، اظهار کرد: استان یزد از 29 بهمن ماه و قبل از این که موردی از کرونا در کشورمان اعلام گردد، اقدام به تشکیل نشست سلامت برای مقابله با این بیماری کرد و با اعلام اولین موارد در کشورمان در روز اول اسفندماه و قبل از برگزاری انتخابات مجلس، با برگزاری دومین نشست در این زمینه مصوباتی را داشت و حتی به کشور پیشنهاد تشکیل ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا به صورت مجزا را ارائه کرد.

وی یزد را استان پیشتاز کشور در زمینه تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و اصناف در رابطه با پیشگیری از شیوع کرونا دانست و گفت: این تعطیلی ها حتی در استان های کانون کرونا در کشورمان در همان روزهای ابتدایی نیز اتفاق نیفتاده بود و در روزهای بعد به تاسی از یزد در بعضی استانهای کشور رخ داد.

وی به دستور ریاست جمهوری که باعث بازگشایی بعضی از اصناف تعطیل شده در روز پنجشنبه 29 اسفندماه که در استان یزد به اختیار کسبه بعضی از انها بازگشایی شد، اشاره نمود و اضافه کرد: البته در ادامه نیز با تصویب و ابلاغ ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا تعطیلی اصناف غیرضروری تا 15 فروردین ماه تمدید شد.

استاندار حتی به دستور دورکاری و فعالیت ادارات با یک سوم نیروی کاری در یزد طی هفته خاتمهی سال گذشته اشاره نمود و گفت: خوشبختانه اخیراً این موضوع در سطح کشور ابلاغ و در دستور کار نهاده شده است.

وی یزد را از اولین استان هایی در کشور خواند که منع ورود و خروج را صادر و ورودی شهرهایش تیم های تب سنجی و غربالگری را مستقر کرد و در این باره توضیح داد: این موضوع از روز سوم فرودین ماه با شدت بیشتری در دستور کار فرماندارن استان نهاده شد و در شهر یزد نیز با جمع بندی اعضای ستاد استانی تنها یک ورودی برای دسترسی به شهر یزد منظور شده که پس از ارزیابی و آنالیز این اقدام در روزهای اخیر، در صورت احتیاج تصمیمات جدیدی اخذ خواهد شد.

طالبی با تکذیب اخباری مبنی بر سیل مسافران نوروزی به یزد، اظهار کرد: آمارها بیانگر کاهش 80 درصدی مسافرت های نورزی به یزد در سال جدید است و کمتر از 20 درصد سفرها نیز مربوط به یزدی های ساکن در خارج از استان است که برای ملاقات با خانواده های خود در این ایام به یزد سفر نموده اند.

وی به بازدیدها و سرکشی های شخصی خود به سطح شهر یزد اشاره نمود و گفت: به طور محسوسی شهر یزد در این ایام خلوت است و خوشبختانه به توصیه های بهداشتی مبنی بر در خانه ماندن توجه داشته اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی تاکید نمود: با توجه به تعطیلی هتل هاو اقامتگاه های رسمی استان و تعطیلی تا به امروز 96 اقامتگاه غیررسمی، آن دسته از مسافران نوروزی که به یزد می آیند به دلیل ارائه نشدن خدمات، خیلی زود از استان خارج می شوند.

استاندار یزد خبرهایی مبنی بر بستری شدن مسافران نوروزی یا بیماران سایر استانها در بیمارستانهای یزد را تکذیب و اظهار کرد: به دنبال تجهیز استان یزد به دستگاه تشخیص کرونا، خیلی پیشتر در مورد افزایش بیماریابی در استان را به شهروندان داده بودیم و به توان آزمایشگاهی استان در زمینه بیماریابی و تشخیص بیماران کرونا افتخار نموده و به هیچ وجه در مورد مطرح شدن آمار بالای بیماریابی استان در کشور نداریم، ضمن این که معتقدیم علت اصلی تصمیم ستاد کشوری مبنی اعلام آمار کروناویرورس کشور بدون تفیکیک استانی نیز کوشش سایر استانها برای بیماریابی بیشتر در این زمینه است.

وی در حال حاضر آمار بیماران کرونا مثبت در یزد را بیش از 800 نفر ذکر و توضیح داد: آمارهای فوتی کرونا در استان نیز تا به امروز 82 نفر بوده و البته تعدادی فوتی مشکوک به کرونا داشته ایم که البته بعضی استان این آمار را هم لحاظ نمی نمایند.

استاندار در مورد بحثی مبنی بر قرنطینه سراسری نیز گفت: طرحی برای اهمال محدودیت های بیشتر برای سفرها در کمیسیون امنیتی ستاد ملی پیشگیری از کرونا ارائه شده که قرار است پس از آنالیز در صورت تصویب ابلاغ گردد.

وی شفافیت تصمیمات و ارائه امارهای مربوط به کرونا را در راستای سیاست حکمرانی خوب خواند و گفت: هیچ چیزی را از مردم پنهان ننموده و نخواهیم کرد هرچند که همین شفافیت عامل بسیاری از هجمه های کنونی به مسئولان استان است.

طالبی در مورد احتمال معرفی یزد به عنوان کانون شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: یکی از علل این موضوع ارتباط استان یزد با استانهای درگیر بیماری است ولی امیدواریم با همکاری مردم شرایط بیماری در استان یزد حاد نگردد.

وی مشکل اصلی در استان را ترددهای غیرضروری شهروندان یزدی خواند و گفت: در حال حاضر افرادی هستند که توجهی به تاکیدات بهداشتی ندارند و علی رغم جلوگیری از ورود مسافران و تعطیلی اصناف، هنوز شاهد ترددهای غیرقابل توجیه در شهرهای استان هستیم.

وی بزرگترین دغدغه مدیریت استان را جلوگیری از تبعات ناشی از کرونا و آسیب های بعدی خواند و گفت: در کوشش برای برنامه ریزی حمایتی از فعالان بخش فراوری و مشاغلی که بیشترین خسارت را کرونا دریافت نموده اند، هستیم.

استاندار از فراوری روزانه 50 هزار ماسک در استان با وجود خریداری احتیاجهای مراکز درمانی و همچنین تامین گان مورد احتیاج در استان اطلاع داد و گفت: دو واحد صنعتی فراوری ماسک در استان نیز در شرف راه اندازی است که امیدواریم با راه اندازی آنها در آینده نزدیک فراوری ماسک در استان به روزانه بالغ بر 250 هزار عدد برسد.

وی با اشاره به خودکفایی استان در تامین احتیاجهای مربوط به ضدعفونی سطح شهرها، گفت: در بحث ضدعفونی دست نیز احتیاج استان به تامین الکل برطرف شده و مسئله ای در این باره نداریم، ضمن این که به زودی در تامین الکل نیز خودکفایی استان را شاهد خواهیم بود.

وی به فراوری روزانه 250 هزار دستکش در استان نیز اشاره و اعلام کرد: علاوه بر تامین داخل استان، بخشی از این فراوریات به خارج از استان نیز ارسال می گردد و در مورد تامین اکسیژن بیمارستانهای استان نیز اکنون مسئله ای نداریم.

طالبی با اشاره به برنامه ریزی استان در رابطه با سال جهش فراوری و تشکیل ستادی در این خصوص، سال جاری را فرصت مغتنمی برای استان یزد به عنوان یک استان صنعتی دانست و ابراز امیدواری کرد با مهار کرونا استان یزد که در سال گذشته نیز اقدامات موثری در رابطه به رونق فراوری انجام داده از این فرصت مغتنم بهره ببرد.

استاندار در خاتمه نیز از اقدامات موثر برای پیشگیری از بروز سیل در استان و همچنین آمادگی دستگاه های مربوطه در این باره اطلاع داد و در پاسخ به سوالی در مورد نقاهتگاه های استان گفت: در زمینه نقاهتگاه ها در حال حاضر مراکزی در شهرهای یزد ، میبد و اردکان تجهیز شده و خوشبختانه احتیاجمند ظرفیت جدید نیستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مشکل اصلی در خصوص کرونا ترددهای غیرضروری شهروندان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل اصلی در خصوص کرونا ترددهای غیرضروری شهروندان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید