قالیباف: مجلس نیازمند تحول است

به گزارش وبلاگ همصحبت، تهران (پانا) - رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از رعایت شکلی آیین نامه و عدم اعتقاد به ماهیت آن و با تاکید بر لزوم اصلاح آیین نامه مجلس برای ایجاد تحول در این نهاد، گفت اصلاح آیین نامه داخلی مجلس می تواند بعضی نابسامانی ها در قوای سه گانه را نیز رفع کند.

قالیباف: مجلس نیازمند تحول است

به گزارش روابط عمومی مجلس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست ظهر امروز کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با موضوع اصلاح آیین نامه داخلی مجلس در راستای ایجاد تحول در قوه مقننه گفت: مجلس شورای اسلامی براساس قانون اساسی ستاد اصلی اداره کشور و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ریل گذار کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس برای منابع مالی و اولویت های کشور تصمیم گیری نموده و بر اجرای آن نظارت می نماید، گفت: با ربع قرن آنالیز که در حوزه حکمرانی مجلس صورت داده ام به این نتیجه رسیده ام که این نهاد هنوز در مدار یاد شده قرار نگرفته است که یک دلیل آن آیین نامه و دلیل دیگر نوع رفتار نمایندگان در اجرای این قانون است.

وی در ادامه تمام هیمنه مجلس را آیین نامه داخلی آن دانست و اضافه کرد: آیین نامه صرفا به صورت شکلی رعایت می گردد و در ماهیت ایراد دارد که باعث بروز بعضی نابسامانی ها در قوای سه گانه کشور شده است لذا بعد از اصلاح آن باید به صورت ماهیتی به آیین نامه اعتقاد داشته باشیم.

قالیباف همچنین با تأکید بر ضرورت اصلاح آیین نامه داخلی مجلس بعد از بازنگری آن، یادآور شد: تا به امروز اصلاحات زیادی روی این قانون در ادوار مختلف مجلس اجرا شده که به صورت سلیقه ای بوده است از این رو باید بدانیم روش اصلاح آیین نامه مهم است و نباید یک ماهه آن را به انتها رساند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان نحوه ارائه طرح ها و لوایح و اعلام وصول آنها را محل اشکال دانست و اضافه کرد: مجلس ستاد اداره کشور است و می تواند مسائل مالی که دلیل بروز آن صرفا اقدامات آمریکا نیست را رفع کند؛ البته این امر احتیاج به اصلاح بروکراسی دارد.

وی تأکید کرد: موارد اصلاح آیین نامه باید اولویت بندی گردد و زمان بر شدن آن ایرادی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها اعلام کرد: قانون آیین نامه داخلی مجلس باید با یاری تمامی نمایندگان اصلاح گردد تا به فهم مشترک و قانع کردن میان نمایندگان در مسائل مختلف بیانجامد.

نشست های تخصصی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از روز گذشته پیرامون مباحث مختلف اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شروع شده و همچنان ادامه دارد. تا به امروز نشست هایی با موضوع شفافیت آرای نمایندگان، صیانت از مجلس و نمایندگان، افزایش کارآمدی مجلس در عرصه قانونگذاری، افزایش کارآمدی مجلس در عرصه نظارت و اختیارات، وظایف، حقوق و محدودیت های هیأت رئیسه مجلس برگزار شده است که در ابتدای جلسه، نمایندگان گزارش خود در رابطه با هر نشست را در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قالیباف: مجلس نیازمند تحول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: مجلس نیازمند تحول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید