کوشش جایزه مصطفی در بها دادن به علم نافع

به گزارش وبلاگ همصحبت، دبیر اجرایی بنیاد فناوری مصطفی گفت: جایزه مصطفی در کوشش است تا به علم نافع توجه داشته باشد.

کوشش جایزه مصطفی در بها دادن به علم نافع

علی عمرانی دبیر اجرایی بنیاد فناوری مصطفی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی وبلاگ همصحبت، درباره جایزه مصطفی اظهار کرد: جایزه مصطفی در کوشش است تا به علم نافع توجه کند و بها دهد.

او اضافه نمود: جایزه مصطفی به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که زندگی خود را صرف موثر کردن بیشتر علم نموده اند و دارای آثار علمی در لبه های دانش هستند و توانسته اند در حوزه رفاه امنیت در جامعه تاثیرگذار باشند.

عمرانی توضیح داد: حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، پزشکی و زیست فناوری و نانو تکنولوژی در حیطه جایزه مصطفی تعلق می گیرد و بعلاوه حوزه عمومی در این زمینه هم شامل حوزه های بین رشته ای و علوم پایه است که در سال 94 اولین دوره آن اهدا شد.

دبیر اجرایی بنیاد فناوری مصطفی درباره جایزه مصطفی ادامه داد: به صورت دو سالانه شاهد برگزاری و اهدای جایزه مصطفی هستیم که چهارمین دوره آن را در تاریخ 29 مهر در تالار وحدت شاهد بودیم.

عمرانی درباره تعداد برندگان این دوره جوایز مصطفی گفت: این دوره 5 برگزیده جایزه مصطفی داشتیم که در دو گروه بودند. گروه اول پرفسور زاهد حسن از کشوربنگلادش و پرفسور کامران وفا از کشور ایران بودند که به صورت مشترک این جایزه را به خود اختصاص دادند.

او اضافه نمود: جایزه مصطفی برای دانشمندان مقیم کشور های اسلامی هم به 3 نفر تقدیم شد که این دانشمندان در حوزه های فیزیک، زیستی و پزشکی فعالیت داشته اند و آثاری را برای رفاه و سلامت جامعه در حوزه هایی که در لبه های دانش و توسعه دهنده مرز های دانش است را ارائه و به دنیا معرفی نموده اند.

دبیر اجرایی بنیاد فناوری مصطفی گفت: جایزه مصطفی در دوره سوم با تصویب شورای سیاست گذاری توجه و عنایت دانشمندان دنیا اسلام را در پی داشت که باعث ایجاد زمینه و فعالیت های بیشتر دانشمندان را در پیش داشته است که این دانشمندان به عنوان الگوی تاثیرگذار در حوزه های علمی باید به نسل جوان معرفی شوند؛ چرا که باعث امیدبخشی هستند.

لازم به ذکر است؛ جوایزی مانند نوبل که اقدام به انتخاب افراد برجسته در حوزه های مختلف می نماید بعلاوه جایزه مصطفی (ص) که هر دو سال یک بار برگزار می گردد؛ در واقع الگو های علمی هستند، بنابراین دنیا اسلام می تواند جایزه ای برای خودش داشته باشد. دراین دوره از جایزه، دانشمندان برتر در دو بخش انتخاب شدند، یک دسته از دانشمندان معرفی شده، دانشمندان مقیم کشور های اسلامی هستند.

این دسته از دانشمندان برگزیده تحصیلات خود را در کشور های دیگر به سرانجام رساندند و در کشور های اسلامی به فعالیت خود ادامه داده اند. بخش دیگر برگزیدگان، افرادی هستند که می توانند دانشمندان اسلامی را در پیشبرد علم یاری نمایند که اقدام بسیار ارزشمندی است.

نمونه این دانشمندان را می توان در همه ادوار جایزه مصطفی (ص) مشاهده کرد، کشف دانشمندانی که در اعطای جوایز دیگر دنیای دیده نمی گردد، می تواند یکی از اهداف جایزه مصطفی (ص) باشد و فکر می کنم که اعطای این جایزه حرکت و اقدام جدی در حوزه علم و فناوری در کشور های اسلامی باشد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کوشش جایزه مصطفی در بها دادن به علم نافع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش جایزه مصطفی در بها دادن به علم نافع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید