بهبودی نسبی آمار صادراتی از ابتدای اردیبهشت ماه

به گزارش وبلاگ همصحبت، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید: همانطور که از قبل نیز پیش بینی می شد، شیوع گسترده کرونا به ایجاد محدودیت در تردد و به دنبال آن سخت شدن صادرات منجر شد که این مسئله تنها مختص ایران نیست و بیشتر کشورهای دنیا با آن روبرو شده اند.

بهبودی نسبی آمار صادراتی از ابتدای اردیبهشت ماه

به گفته لاهوتی، از ابتدای اسفند و با شیوع کرونا در ایران و سپس در فروردین همزمان با همه گیری این ویروس در بسیاری از کشورهای دنیا، بسیاری از مرزهای زمینی میان کشورها بسته شدند و همین موضوع میزان صادرات را کاهش داد که در آمار فروردین نیز به وضوح دیده می گردد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه از روزهای پایانی فروردین و ابتدایی اردیبهشت، گشایش نسبی در ترددها به وجود آمد، توضیح داد: با توجه به طولانی شدن فرایند شیوع این ویروس، بسیاری از کشورها برای تامین نیازهای اولیه و حفظ اقتصادشان بعضی محدودیت ها را کنار زدند که همین امر به افزایش صادرات یاری کرد. از این رو همچنان زیرسایه کرونا، محدودیت های صادراتی وجود دارد و آمار قطعا نسبت به روزهای پیش از این ویروس پایین تر خواهد بود، اما به نظر می رسد از ابتدای اردیبهشت بهبود نسبی در این حوزه اتفاق افتاده و آمار کاهش صادرات فروردین قدری بهبود یافته است.

لاهوتی با اشاره به شیوه های جدیدی که برای صادرات میان کشورهای منطقه اجرایی شده است گفت: ما خوشبختانه از ابتدای کرونا در مرزهای آبی خود محدودیت جدی نداشتیم و تردد برای جابجایی کالاهای ضروری و تجاری ادامه یافت. در هفته های گذشته نیز ظرفیت حمل و نقل ریلی به یاری ما آمده و در مرزهای مشترک با کشورهایی مانند ترکیه یا ترکمنستان جابجایی کالاهای صادراتی با قطار اجرا شده که نشان دهنده لزوم توجه جدی به ظرفیت این حوزه است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایان توضیح داد: امروز حفظ صادرات ما به دیپلماسی فعال مقامات و صادرنمایندگان در منطقه بستگی زیادی دارد. مذاکره با ترکیه برای بازگشایی مرزهای زمینی بسیار مهم خواهد بود زیرا در کنار بازار این کشور، راه عبور ما به اروپا نیز از ترکیه می گذرد. کشورهای عضو اورسیا پروتکل هایی برای حفظ تجارت در ایام کرونا منتشر نموده اند که نشان می دهد راهکارهای محلی و منطقه ای در عبور از این شرایط بسیار مهم خواهد بود و امیدواریم با نتیجه بخش شدن مذاکرات، محدودیت های صادراتی ما کمتر گردد.

از ابتدای اسفند با شیوع کرونا در ایران و بسیاری از کشورهای منطقه، دولت ها تصمیم گرفته اند بعضی مرزهای زمینی خود را بسته یا در تردد، محدودیت های جدی وضع نمایند و همین امر به کاهش تجارت بین المللی منجر شده است.

آمارهای منتشر شده از صادرات ایران در فروردین ماه سال جاری، حاکی از کاهش 36 درصدی صادرات در قیاس با مدت مشابه سال گذشته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بهبودی نسبی آمار صادراتی از ابتدای اردیبهشت ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودی نسبی آمار صادراتی از ابتدای اردیبهشت ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید