النشره: عامل پشت پرده تعیین وزرای لبنانی کیست؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، زمزمه های سیاسی نشان می دهد فردی غیر از نخست وزیر مکلف، چینش وزرای سیاسی برای تشکیل دولت آینده لبنان را دنبال می کند.

النشره: عامل پشت پرده تعیین وزرای لبنانی کیست؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ همصحبت به نقل از پایگاه خبری النشره لبنان، زمزمه های پشت پرده در محافل سیاسی لبنان نشان از آن دارد که کسی که دولت این کشور را تشکیل داده و اسامی مختلف را برای مصطفی ادیب نخست وزیر جدید این کشور تعیین می کند؛ عزمی میقاتی است که هماهنگی های لازم را با مصطفی ادیب و سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان دنبال می کند . همچنین گفته می شود که سعد حریری همچنان تلاش می کند جو صدی یک کارشناس مسائل مالی ارتودوکس مذهب را به سمت معاونت نخست وزیر انتخاب کند .

صدی پسر همسر روبر غانم کننده فقید مجلس لبنان بود و گفته می شود که مستقل متمایل به المستقبل است. یکی دیگر از اسامی که حریری به دنبال گنجاندن وی در کابینه لبنان است ، جو عیسی الخوری است که یکی از مشاوران نجیب میقاتی نخست وزیر اسبق لبنان بوده است.

النشره می افزاید در شرایطی که تحولات به این ترتیب ادامه پیدا کند، دولت باید دولتی متشکل از دو جریان عمده تسنن شامل المستقبل و العزم خواهد بود. این دو گروه تلاش دارند مخالفان خود را کنار بزنند و جریان های شیعه و مسیحیان مارونی را از قدرت خارج کنند و عناصر مسیحی نزدیک به خود را با فشار امانوئل ماکرون رئیس جمهور لبنان روی کار بیاورند.

این مقاله می افزاید که در شرایطی که شیعیان نیز رویکردی مانند مارونی را در پیش بگیرند، ممکن است در دولت آینده حضور نداشته باشند. در این صورت دولت شکننده خواهد بود و آنها با هر اتفاقی می توانند دولت را در اختیار بگیرند و قواعد بازی را تغییر دهند.

در حال حاضر تعیین عیسی الخوری تحریکاتی را در میان مارونی ها ایجاد کرده و لحن تند بشارة پطرس الراعی ضد شیعیان نیز نمی تواند به صلح در میان گروه های سیاسی لبنان کمک کند. در این شرایط باید دید فرایند تحولات به کدام سمت می رود و سرنوشت پیشنهاد ارائه شده در خصوص تشکیل دولت کوچک متشکل از عناصر مستقل که به معنی کاستن از اختیارات رئیس جمهور است، چطور خواهد شد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "النشره: عامل پشت پرده تعیین وزرای لبنانی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "النشره: عامل پشت پرده تعیین وزرای لبنانی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید