آمادگی ایران برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات

به گزارش وبلاگ همصحبت، ایران در بیانیه ای 15 بندی که به امضای ظریف و حنیف اتمر در تهران رسید خاطرنشان کرد که آماده است در صورت درخواست افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسھیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد.

آمادگی ایران برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ همصحبت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمھوری اسلامی ایران و محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمھوری اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه) دوم تیر ماه در تھران، بیانیه مشترکی را صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: جناب آقای محمد حنیف اتمر، سرپرست محترم وزارت امور خارجه جمھوری اسلامی افغانستان به تاریخ یکم تیر ماه 1399 در راس هیاتی بلندپایه جھت یک دیدار رسمی دو روزه به تھران سفر کرد. جناب آقای اتمر و اعضای هیأت همراه در این سفر علاوه بر دیدار با وزیر محترم امور خارجه، با دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی، وزیر محترم داخله /کشور، وزیر محترم انرژی /نیرو و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمھوری اسلامی ایران دیدار کردند.

در این دیدار ها طرفین در قالب هشت کمیته کاری شامل کمیته های سند جامع، قانونمندسازی اقامت اتباع، همکاری های مرزی، کار، آب، همکاری های فرهنگی، انرژی و صحت /بهداشت در مورد توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف بحث و گفتگو نموده و به نتایج زیر دست یافتند:

1- به منظور نھادینه سازی و ساماندهی روابط دوجانبه، طرفین بر ضرورت تداوم مذاکرات نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور و آماده سازی سند مذکور برای امضای روسای جمهور ظرف سه ماه موافقت کردند.

2- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از فرایند صلح با مالکیت و رهبری دولت و مردم افغانستان، اعلام آمادگی کرد تا در صورت درخواست جمهوری اسلامی افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسھیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد.

3- طرفین بر ضرورت کاهش خشونت ها در افغانستان با هدف اعتمادسازی و ایجاد فضای مثبت به منظور شروع هر چه سریع تر مذاکرات بین الافغانی، دستیابی به آتش بس دائمی و برقراری صلح پایدار تاکید کردند.

4- با توجه به اهمیت اجماع منطقه ای و بین المللی جھت برقراری صلح و امنیت در افغانستان، طرفین بر تقویت همکاری ها و مشورت های منطقه ای و بین المللی و فعال شدن ظرفیت های موجود در منطقه با هدف تسھیل مذاکرات و حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید کردند. به این منظور ضرورت شکل گیری یک ابتکار منطقه ای با موضوع افغانستان و اشتراک کشور های همسایه و مشارکت سایر کشورهای تاثیرگذار و نقش سازمان ملل متحد در پشتیبانی از فرایند صلح بین الافغانی تفاهم کردند.

5- طرفین با اشاره به همکاری و هماهنگی خوب دو کشور در مجامع بین المللی و موضوعات مورد علاقه و دغدغه های مشترک از جمله حقوق بشر و حمایت از حقوق اتباع، بر تداوم این همکاری ها در آینده تاکید کردند.

6- طرفین بر ضرورت تقویت همکاری ها در بخش های رسانه ای جهت اطلاع رسانی و ارتقاء سطح تفاهم متقابل افکار عمومی دو کشور تاکید کردند. در این رابطه همکاری های رسانه ای دو کشور در آینده توسعه خواهد یافت.

7- با توجه به اشتراکات فراوان در حوزه میراث تاریخی ـ تمدنی دو کشور، مقرر شد وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان و نیز وزارتخانه های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و معارف جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه اجرای برنامه های مشترک در حوزه میراث مشترک زبانی، دینی و فرهنگی و نیز همکاری های آموزشی، اقدامات لازم به عمل آورده و اسناد مربوط به این برنامه ها و همکاری ها را تدوین و مبادله نمایند.

8- در مورد حوادث اخیر که باعث تلفات بشری شده، با جزییات بحث و گفتگو اجرا شده و جانب ایران از پیشرفت تحقیقات به جانب افغانستان معلومات داد و هر دو جانب توافق کردند که تدابیر را به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اتخاذ نمایند.

9- به کمیته های امنیتی- سرحدی و قانونمندسازی حضور اتباع دو طرف در خاک یکدیگر وظیفه سپرده شد تا در راستای تامین امنیت سرحد مشترک دو کشور برای جلوگیری از تردد غیرقانونی و قاچاق انسان و کالا ها تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

در این ارتباط طرفین لزوم حضور نیروهای امنیتی افغانستان در پاسگاه های مرزی تخلیه شده آن کشور و نیز تسهیل صدور ویزا جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دادند.

10- به منظور تسهیل تردد اتباع و وسائل نقلیه و کالاها بین دو کشور، در جریان سفر جناب آقای اتمر یادداشت تفاهم همکاری های مشترک برای رعایت مقررات بهداشتی بین المللی در گذرگاه های مرزی (جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی) بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

11- دو طرف اعلام کردند در چارچوب سند جامع همکاری های راهبردی، با امضای یک توافقنامه دوجانبه، ضمن سامان دادن به حضور قانونمند نیروی کار افغان در جمهوری اسلامی ایران، مجوزهای لازم را برای حضور فعالان مالی و نیروهای متخصص دو کشور در ایران و افغانستان فراهم نمایند.

12- دو طرف بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرزهای مشترک توسط نیروهای مرزبانی دو کشور تاکید نموده و متعهد شدند از عبور غیرمجاز مرزی، قاچاق انسان، مواد مخدر و قاچاق هر نوع مواد دیگر به قلمرو یکدیگر جلوگیری به عمل آورند.

13- طرفین در مورد همکاری های مالی - بازرگانی منطقه ای و چند جانبه از جمله در حوزه ترانزیت و حمل و نقل توافق نموده و نقش بندر چابهار به عنوان موتور محرک همکاری های تجاری- ترانزیتی در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.

14- طرفین همچنین لزوم فراهم آورن تسهیلات رفاهی در بنادر/پایانه های مرزی را مورد توجه قرار داده و به طور خاص توافق کردند در اسرع وقت جهت ترمیم زیرساخت و آسفالت راستا عبور وسایط در مرز دوغارون به طور مشترک اقدام نمایند.

15- دو طرف در مورد استمرار همکاری ها در حوزه انرژی، مخصوصا انرژی های تجدیدپذیر موافقت کردند.

به گزارش فارس، حنیف اتمر را در این سفر دو روزه یک هیأت 45 نفره همراهی می کرد و در مدت حضور در ایران برای اولین بار در این سمت با محمدجواد ظریف سه دور گفت وگو کرد. او همچنین با علی شمخانی دیدار و با وزرای کشور، نیرو و کار هم دیدار کرد.

ظریف در دیدار اتمر گفت که دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت های مخرب بدخواهان روابط انجام دهد. (اینجا بخوانید)

شمخانی هم در دیدار با سرپرست وزارت خارجه افغانستان فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولان و رسانه های افغانستان در پی جانباختن تعدادی از اتباع افغانستانی را مایه تعجب و تاسف خواند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمادگی ایران برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید