هشدار آمریکا به کشورهای جهان: کمک به نفتکش های ایران- ونزوئلا ممنوع

به گزارش وبلاگ همصحبت، مقامات آمریکایی از چند کشور خواسته اند تا از ارائه خدمات بندری خود به کشورهای ایران و ونزوئلا اجتناب کنند و ورودی های خود را ببندند.

هشدار آمریکا به کشورهای جهان: کمک به نفتکش های ایران- ونزوئلا ممنوع

آمریکا به دولت ها و بنگاه های اقتصادی در مورد کمک به حمل و نقل سوخت از ایران به ونزوئلا هشدار داد.

به گزارش وبلاگ همصحبت به نقل از رویترز، آمریکا قصد دارد فشار علیه ایران و ونزوئلا را افزایش دهد.

الیوت آبرامز کننده ویزه واشنگتن در امور ونزوئلا در این باره گفت: فشارهای بیشتر علیه ایران و ونزوئلا اعمال خواهد شد و تضمین می دهیم چنین مبادلات و کمک رسانی هایی برای کشورها یا بنگاه های اقتصادی بسیار خطرناک خواهد بود.

در روز پنجشنبه 8 خرداد 99 ناوهای نیروی دریایی ونزوئلا چهارمین نفتکش ایران را تا سواحل خود اسکورت کردند. ونزوئلا کشوری است که نیاز شدید به بنزین دارد. این کشور تا به امروز تهدیدهای آمریکا را در پاسخ به ارسال دریایی سوخت از ایران نادیده گرفته است. حداقل یک نفتکش دیگر در این جهت در اقیانوس اطلس قرار گرفته است.

الیوت آبرامز کننده ویژه واشنگتن در امور ونزوئلا/ عکس: Pool via REUTERS

اسکورت نفتکش های ایران از سوی ناوهای ونزوئلا نشانه تحکیم روابط دو کشور است. هر دو کشور ایران و ونزوئلا عضو اوپک هستند و روابط پرتنشی با آمریکا دارند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور سوسیالیست ونزوئلا ورود نفتکش های ایرانی را بزرگ کرد و به آن بالید. او با این حرکت نشان داد که تحت فشارهای داخلی و خارجی نیست. آمریکا که به دنبال برکناری رئیس جمهور ونزوئلا است، این اقدام را دیوانگی خواند.

آبرامز در مصاحبه خود افزود: ما در این زمینه به شرکت های کشتیرانی در سراسر جهان، مالکان کشتی، ناوگان کشتی، بیمه گذار کشتی و به بنادر در طول جهت ایران و ونزوئلا هشدار داده ایم.

وی افزود: هشدارهای دیپلماتیک به صورت خصوصی برای دولت ها در سراسر جهان ارسال شده است.

یک شخص آشنا با جهتهای دریایی در این باره گفت: نفتکش ها باید از تنگه جبل الطارق عبور کنند. مقامات آمریکایی نیز اعلام کردند که از چند کشور مختلف این منطقه خواسته اند تا از ارائه خدمات بندری خود به کشورهای ایران و ونزوئلا اجتناب کنند و ورودی های خود را ببندند.

هنوز معلوم نیست این تلاش ها چه تاثیراتی خواهد داشت.

نفتکش ایرانی پس از توقف در سواحل پورتو کابلو کشور ونزوئلا/ عکس: Getty Images

براساس داده های موسسه ریفاینتیو ایکان در ماه می دو نفتکش دیگر با پرچم های جمهوری لیبریا و برینگ از کانال سوئز گذشتند. منابع آگاه با موضوعات دریایی اعلام کردند که آمریکا قصد دارد مانع رسیدن این نفتکش ها به ونزوئلا شود.

کننده ویژه واشنگتن در امور ونزوئلا در این باره گفت: فکر نمی کنم در آینده، صاحبان شرکت های بیمه، کاپیتان، خدمه و کشتی پیدا شود که بخواهد در معاملات نفتی به این دو کشور کمک کند.

او پیش بینی کرد این سوخت تنها چند هفته در ونزوئلا باقی می ماند و به صورت تدریجی توسط وفاداران مادورو دزدیده می شود. کمبودها به دلیل تحریم های آمریکا در ونزوئلا افزایش یافته و شرایط اقتصادی این کشور را حاد کرده است.

ایران و ونزوئلا نیز به نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا هشدار داده اند.

--

--

منبع: عصر ایران

به "هشدار آمریکا به کشورهای جهان: کمک به نفتکش های ایران- ونزوئلا ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آمریکا به کشورهای جهان: کمک به نفتکش های ایران- ونزوئلا ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید