تحریم ها راه ورود واکسن کرونا به ایران را می بندند؟

به گزارش وبلاگ همصحبت، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت می گوید با توجه به حرکت جهانی که در مقابله با ویروس کرونا شروع شده، تحریم های آمریکا نمی تواند مانع از تامین نیازهای دارویی مردم ایران گردد.

تحریم ها راه ورود واکسن کرونا به ایران را می بندند؟

محمود نجفی عرب در گفت و گو با وبلاگ همصحبت، اظهار کرد: بر خلاف ادعای آمریکایی ها که دارو در فهرست تحریم ها قرار ندارد، در عمل با توجه به سختی انتقال پول و عدم همکاری بانک ها با ایران، خرید دارو از شرکت های خارجی و واردات آن به ایران سخت شده است اما با این وجود با کوشش های انجام شده، راه هایی هرچند سخت برای واردات دارو به کشور و تامین احتیاجهای مردم باز مانده است.

وی با بیان اینکه در زمینه درمان بیماران مبتلا به کرونا نیز کوشش شده که احتیاجهای دارویی کشور تامین گردد، اعلام کرد: در هفته های گذشته در قالب محموله های مختلف، دارو به کشور وارد شده و این کوشش ادامه دارد تا مشکل و محدودیتی به وجود نیاید.

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، در پاسخ به این سوال که داروی ژاپنی مطرح شده در یاری به درمان کرونا، در صورت تایید نهایی چگونه به کشور خواهد رسید؟ شرح داد: در حالت کلی دو حالت در ارتباط با داروها وجود دارد. حالت نخست، نسخه انحصاری یک شرکت یا کشور برای یک دارو است که قاعدتا این شرکت کوشش می نماید، اطلاعات آن درز نکند و این انحصار فروش را در اختیار خود نگه دارد اما در حالت دوم فرمول دارو از انحصار خارج می گردد و هر کشوری توان استفاده از آن و فراوری داخلی را خواهد داشت.

نجفی عرب ادامه داد: در این رابطه نیز باید در ابتدا دید که میزان یاری قطعی این دارو به بیماران چه میزان خواهد بود و اگر موثر بودن آن تایید گردد، امکان واردات وجود دارد و در این حوزه نگرانی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت دستیابی کشوری به واکسن کرونا آیا محدودیت های تحریم، می تواند مانع از رسیدن آن به ایران گردد؟ اعلام کرد: در ابتدا باید در نظر داشت که تا دستیابی به واکسن حداقل چند ماه زمان احتیاج خواهد بود و بسیاری از کشورها از چین گرفته تا استرالیا، کشورهایی در اروپا، آمریکا و گروه هایی در ایران در حال کار کردن روی آن هستند. باید دید که این تحقیقات چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.

نجفی عرب ادامه داد: در صورت رسیدن به واکسن چند ماه زمان احتیاج است تا به فراوری انبوه رسیده و در اختیار دیگر کشورها قرار گیرد. با این وجود آمریکا امکان سنگ اندازی در این زمینه را نخواهد داشت و با زیرساخت های موجود در کشور، این واکسن به ایران خواهد رسید.

به گزارش وبلاگ همصحبت، با وجود گذشت بیش از سه ماه از شیوع ویروس کرونا، هنوز هیچ یک از کشورها نه به واکسن و نه به داروی مشخصی برای درمان مبتلایان به این ویروس نرسیده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحریم ها راه ورود واکسن کرونا به ایران را می بندند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها راه ورود واکسن کرونا به ایران را می بندند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید