آلرژی بهاری را با این 16 نشانه بشناسید

به گزارش وبلاگ همصحبت، آلرژی شرایطی شایع در دنیا، به ویژه در فصل بهار است. مواردی مانند گرده گیاهان، چمن و علف های هرز اغلب عامل بروز آلرژی های فصلی هستند.

آلرژی بهاری را با این 16 نشانه بشناسید

به گزارش وبلاگ همصحبت، عصر ایران به نقل از 247 تمپو نوشت: یک آلرژی در واقع به واسطه واکنش شدید و بیش از حد سیستم ایمنی بدن به موادی معمولا بی ضرر رخ می دهد. بیشتر علائم آلرژی های غذایی در اطراف دهان، گلو یا معده شکل می گیرند. اگر آلرژن یا عامل آلرژی زا به وسیله تنفس وارد بدن گردد، علائم بیشتر در چشم ها، بینی و ریه ها ظاهر می شوند.

در ادامه با بعضی علائم شایع و همچنین کمتر شناخته شده آلرژی های بهاری بیشتر آشنا می شویم.

گوش درد

گوش درد بیشتر به واسطه عفونت های گوش شکل می گیرد، اما آلرژی های فصلی نیز ممکن است دلیل بروز این شرایط باشند. زمانی که بدن گرده یا آلرژن های دیگر را به عنوان یک ماده مضر تشخیص داده و به آن واکنش نشان می دهد، سیستم ایمنی مواد شیمیایی به نام هیستامین ها را ترشح می نماید که ممکن است موجب التهاب غشاهای مخاطی در حفره های بینی و گوش ها گردد. التهاب ممکن است از تخلیه مایع یا مخاط جلوگیری نموده و این احتقان ممکن است موجب گوش درد گردد.

حملات آسم

همان آلرژن هایی که موجب آبریزش چشم در بعضی افراد می شوند، ممکن است موجب حملات آسم در دیگران شوند. بدن ممکن است موادی بی ضرر مانند گرده گیاهان را به عنوان باکتری هایی مضر در نظر گرفته و برای محافظت از خود هیستامین ها را ترشح کند که به بروز علائم آلرژی منجر می گردد. در بعضی افراد، هیستامین ها بر ریه ها و مسیرهای هوایی تاثیرگذار بوده و به بروز علائم آسم منجر می گردد.

عفونت های مکرر

عفونت ها از علائم شایع آلرژی ها نیستند اما از موارد احتمالی، به ویژه در افراد دارای نقائص سیستم ایمنی، محسوب می شوند. آلرژی ها می توانند به بروز احتقان منجر شوند که این می تواند به انباشت مایع در سینوس ها منجر شده و خطر عفونت در گوش ها و سینوس ها را افزایش دهد.

حلقه های تیره زیر چشم ها

حلقه های تیره زیر چشم ها معمولا به واسطه خستگی شدید یا کمبود خواب مزمن شکل می گیرند. آنها ممکن است نشانه ای از آلرژی ها نیز باشند. این شرایط به نام شینرهای آلرژیک شناخته می گردد. آلرژن ها موجب التهاب می شوند که به رگ های خونی ریز زیر چشم ها گسترش می یابد. احتقان رگ های خونی کوچک زیر پوست نازک چشم ها موجب شکل گیری رنگ تیره اطراف چشم ها می گردد.

از دست دادن حس بویایی

آلرژن هایی که دیواره داخلی بینی را تحریک می نمایند ممکن است به آنوسمی یا از دست دادن کامل حس بویایی منجر گردد. البته این از علائم شایع آلرژی ها نیست. از دیگر دلایل آنوسمی می توان به سرماخوردگی، عفونت های سینوس و کیفیت پایین هوا اشاره نمود.

سینوس درد

پس از استنشاق گرده گیاهان یا ذرات دیگر که به آنها آلرژی دارید، سینوس ها در کوشش برای از بین بردن آلرژن ها متورم می شوند. التهاب سینوس ها در زمان ابتلا به آلرژی ممکن است به مسدود شدن حفره های سینوس منجر گردد.

بالا کشیدن آب بینی

رینیت یکی از شایع ترین علائم آلرژی ها است که به التهاب بافت مخاطی درون بینی گفته می گردد. این شرایط موجب بروز تورم و احتقان درون بینی می گردد. غشاهای مخاطی متورم ناشی از واکنش به آلرژن هایی مانند گرده گیاهان اغلب دلیل اصلی بالا کشیدن آب بینی هستند.

عطسه

بینی همانند یک فیلتر برای بدن عمل می نماید و عطسه واکنشی است که بدن از آن برای برطرف گرفتگی های جزئی در سوراخ های بینی استفاده می نماید. زمانی که ذرات کوچک مانند گرده، گرد و غبار یا هر چیز دیگری که به آن آلرژی دارید موجب تحریک دیواره داخلی بینی می گردد، احساسی ناخوشایند در فرد شکل گرفته و عطسه رخ می دهد.

سرفه

سرفه روش دیگری است که بدن برای دفع ذرات بیگانه، محرک ها و آلرژن ها از گلو و ریه ها استفاده می نماید. سرفه کردن به دفع موادی که متعلق به ریه ها نیستند، یاری می نماید. استنشاق گرده گیاهان یا هر چیز دیگری که به آن آلرژی دارید موجب واکنش بیش از حد ریه ها و بروز سرفه برای دفع آن می گردد.

آبریزش چشم

بدن برای مرطوب نگه داشتن چشم ها و همچنین دفع ذرات بیگانه اشک فراوری می نماید. با این وجود، گاهی اوقات، میزان فراوری اشک بیش از حد است که به آبریزش چشم ها منجر می گردد. ترشح بیش از حد اشک ممکن است به واسطه یک عامل محرک یا التهاب در سطح چشم که امکان دارد از آلرژی ها ناشی گردد، شکل بگیرد.

خارش چشم ها

خارش چشم ها اغلب به واسطه یک آلرژی شکل می گیرد. یک ماده محرک، مانند یک آلرژن، می تواند موجب ترشح هیستامین در بافت های اطراف چشم ها گردد. این شرایط می تواند به خارش، قرمزی و تورم چشم ها منجر گردد. قطره های چشم معمولا گزینه ای است که برای درمان التهاب چشم ناشی از یک آلرژی استفاده می گردد.

خارش بینی

هوایی که از بینی عبور می نماید پیش از ورود به ریه ها توسط بینی گرم و مرطوب می گردد. همچنین، بینی ذرات ریز بیگانه را به دام می اندازد و از ورود آنها به ریه ها جلوگیری می نماید. آلرژی به موادی مانند پوست حیوانات، گرده گیاهان و گرد و غبار می تواند موجب التهاب تحریک نماینده در بینی و خارش آن گردد.

گرفتگی بینی

زمانی که بینی در تماس با آلرژن ها قرار می گیرد، بدن مواد شیمیایی به نام هیستامین ها و لکوترین ها را ترشح می نماید. در این شرایط، رگ های خونی متورم موجب احتقان بینی شده و فراوری مخاط افزایش می یابد که به احساس پری و گرفتگی بینی منجر می گردد.

خراشیدگی گلو

زمانی که بدن در تماس با آلرژن هایی مانند گرده گیاهان قرار می گیرد، هیستامین ها را ترشح می نماید که می تواند به احتقان بینی منجر گردد. احتقان ممکن است فرد را به تنفس از راه دهان وادار کند که این شرایط می تواند خشکی گلو را به همراه داشته باشد. همچنین ترشحات پشت حلق می تواند گلو را تحریک و ملتهب کند که این شرایط می تواند به احساس درد و خراشیدگی در گلو منجر گردد.

ترشحات بینی

ترشح بینی مخاطی است که معمولا در نتیجه آلرژی ها یا سرماخوردگی شکل می گیرد. نقش مخاط به دام انداختن میکروب ها، آلرژن ها و ذرات دیگر پیش از ورود آنها به ریه ها است. آلرژن ها محرک هایی هستند که بدن ممکن است آنها را با باکتری هایی مضر اشتباه گرفته و برای دفع آنها پیش از ورود به ریه ها به وسیله آبریزش و فراوری ترشحات بینی وارد عمل گردد.

سردرد سینوسی

آلرژی ها گاهی اوقات موجب التهاب در بافت پوشش داخلی سینوس ها می شوند. التهاب ممکن است موجب ترشح مایع و بروز انسداد گردد. این شرایط نیز ممکن است افزایش فشار در حفره های سینوس را به همراه داشته و به بروز سردرد منجر گردد. افرادی که تحت تاثیر این شرایط قرار می گیرند ممکن است فشار اطراف چشم ها، گونه ها و پیشانی را نیز تجربه نمایند. سردردهای سینوسی ناشی از آلرژی ها چندان شایع نیستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آلرژی بهاری را با این 16 نشانه بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی بهاری را با این 16 نشانه بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید