آشنایی با غار کونه شم شم مریوان

به گزارش وبلاگ همصحبت، غار کونه شم شم در شمال شرقی شهرستان مرزی مریوان در استان کردستان واقع شده است. این غار با 455 متر وسعت، یکی از نمونه های بی نظیر طبیعت ایران محسوب می گردد. کونه شم شم محل زندگی گونه های نادر خفاش است، به همین علت به توجه بیشتری احتیاج دارد.

آشنایی با غار کونه شم شم مریوان کردستان، استان زیبای غرب ایران که در رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است، با وجود شرایط کوهستانی و در نتیجه آب و هوای سرد، منظره های فوق العاده زیبایی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید.

این استان غربی کشور، سرشار از جاذبه های کوهستانی و محل زایش غار هاست. یکی از این جاذبه های کمتر شناخته شده، غار تشکیل شده در سنگ های آهکی رشته کوه زاگرس یعنی غار کونه شم شم است. کردستانی های عزیز آن را با نام کونا شم شم، می شناسند. این غار با وسعت 455 متر یک نمونه بی نظر طبیعی است. اهمیت بالای این غار به دلیل ساختار منحصر به فرد غار، ویژگی های زمین شناسی، زیست شناسی و فرهنگی آن است. خفاش مهمترین موجود زنده غار کونه شم شم است.

متاسفانه تا کنون تحقیقات زیادی بر روی پیشینه این غار انجام نشده است، اما ظاهر غار کونه شم شم حکایت از قدمت بالای این غار دارد. کونه شم شم هرگز محل زندگی انسان ها نبوده است. اما کارشناسان زمین شناسی، و حتی کارشناسان تاریخی برای آنالیز و تحقیقات بیشتر به این مکان سفر می نمایند. یکی از شگفتی های این غار وجود گونه های مختلف خفاش در آن است. در غار کونه شم شم گونه های زیبا و بسیار کمیاب از خفاش های تکامل نیافته مانند دم موشی، نعل اسبی و قهوه ای زندگی می نمایند. بنا به تحقیقات اجرا شده، این غار در تمام طول تاریخ محل زندگی این گونه خفاش ها بوده است؛ بنابراین این کونه شم شم برای جانورشناسان و حافظان حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است.

راستا رسیدن به غار کونه شم شم غار کونه شم شم در شمال شرقی شهرستان مرزی مریوان واقع در استان کردستان قرار گرفته است. کونه شم شم در راستا جاده سقز به مریوان قرار گرفته و تنها 40 کیلومتر با مریوان فاصله دارد. این غار در نزدیکی روستایی به نام تراق (طراق) تپه در منطقه ای به نام چهل چشمه در رشته کوه های زاگرس واقع شده است. تماشا این غار به مقدار ای مجذوب کننده است که می تواند مقصد بازدید بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی، طبیعت گردان، کوهنوردان و صخره نوردان باشد. راستا رسیدن به کونه شم شم تا حدودی مشکل است، اما یک کوه نوردی و پیاده روی لذت بخش را برای شما به ارمغان می آورد. این منطقه به دلیل آب و هوای عالی و منظره بسیار زیبا می تواند تجربه فوق العاده زیبایی را برای گردشگران فراهم کند. با وجود زیبایی موجود در منطقه، آب و هوای عالی و چشم مقدار خیره نماینده آن، این منطقه با کم توجهی مسئولین روبرو شده است. طبیعت اطراف کونه شم شم به قدری زیبا است که با صرف هزینه کم می تواند به محل مناسبی برای جذب گردشگر تبدیل گردد. با این وجود در سال های اخیر به دلیل کم شدن آب چشمه موجود در این منطقه از تعداد گردشگران منطقه و غار کاسته شده است.

خطرات تهدید نماینده غار کونه شم شمتجمع زباله در غار، نوشته های یادگاری بر روی دیوار غار و بعلاوه کندن کف غار برای پیدا کردن اشیا قدیمی از چشمگیرترین بی مهری هایی است که در حق کونه شم شم اجرا شده است. بعضی از افراد بعد از تماشا کونه شم شم زباله های خود را در غار رها نموده، و یا با روشن کردن آتش مسائل جدی را برای خفاش ها بوجود می آورند. توصیه می کنیم با رعایت اصول فرهنگ سازی فردی تمام کوشش خود را برای حفظ محیط زیست داخل و خارج غار انجام دهید. با خفاش ها مهربان تر باشید و با پرتاب سنگ یا اشیا دیگر زندگی آن ها را مختل نکنید. از ایجاد سر و صدا درون غار و روشن کردن آتش حتی به منظور روشنایی درون غار اجتناب کنید. در بسیاری از موارد با روشن کردن آتش و بعلاوه کمبود اکسیژن درون غار، گردشگران با مسائل تنفسی رو به رو می شوند.

علاوه بر نکات گفته شده در خصوص آسیب های انسانی وارد شده به غار کونه شم شم، متأسفانه رخداد های ناخوشایند طبیعی نیز حیات غار و موجودات داخل آن را به خطر انداخته است. کمبود بارندگی در سال های اخیر، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. به همین دلیل، رطوبت منطقه کاهش یافته است. حال هر چه رطوبت کمتر باشد، سیر تکاملی تشکیل استالاگمیت و استالاکتیت در غار با سرعت کمی پیش خواهد رفت و حتی امکان توقف آن نیز وجود دارد. این غار سه ورودی دارد که یکی از آن ها به دلیل ریزش مسدود شده است.

غار کونه شم شم به توجه بیشتری احتیاج داردتمام رخداد های مخرب گفته شده نشان می دهد که غار کونه شم شم برای ادامه بقای خود به یاری جدی احتیاج دارد تا بتواند برای همواره محل زندگی گونه های خاص خفاش ها باشد. امیدواریم با انجام تحقیقات علمی بیشتر به وسیله کارشناسان متخصص، توجه مسئولین به این غار جلب گردد و بودجه مناسبی برای محافظت از غار و جلوگیری از نابودی منطقه در نظر گرفته گردد. همه باید کوشش کند تا این منطقه خارق العاده زیبایی خود را حفظ کند و پوشش گیاهی و حیوانات منطقه به زندگی عادی خود ادامه دهند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "آشنایی با غار کونه شم شم مریوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با غار کونه شم شم مریوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید